Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, NASA

Kosmická sonda Voyager 1 se v roce 1990 na Valentýna ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů od Slunce ještě naposledy ohlédla, aby mohla pořídit vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Úplný portrét tvoří mozaika 60 snímků, které byly pořízeny 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Širokoúhlá kamera Voyageru přehlédla vnitřní Sluneční soustavu vlevo a spojila ji i s plynovým obrem Neptunem, vnější planetou Sluneční soustavy vpravo. Polohy Venuše, Země, Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu označují písmena a Slunce je ta jasná tečka ve středu snímků. Vložené snímky každé planety pořídila úzkoúhlá kamera Voyageru. Na portrétu není vidět Merkur, který je příliš blízko Slunce, než aby se dal rozlišit a Mars, který se naneštěstí ukrývá ve slunečním světle rozptýleném optickou soustavou kamery. V okamžiku pořízení snímku bylo ke Slunci blíže než Neptun malé a slabé Pluto, ale jeho poloha zde není.

Štítky: Voyager, Sluneční soustava, Valentine


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »