Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna z New Horizons

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Kosmická sonda New Horizons při své cestě k Plutu pořídila několik úžasných snímků Jupiteru. Jupiter je slavný svojí velkou rudou skvrnou, ale také svými pravidelnými rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět i velice skromnými dalekohledy. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku, který byl pořízen v roce 2007 u Jupiterova terminátoru, je vidět velká různorodost oblačných vzorů. Zcela vlevo jsou mračna nejblíže Jupiterovu jižnímu pólu. V tmavé oblasti, které se říká pás a která obepíná planetu, jsou turbulentní víry. Dokonce i světle zbarvené oblasti zvané zóny, vykazují úžasnou strukturu plnou složitých vlnovitých vzorů. Energie, která pohání tyto vlny, jistě pochází zespod. Sonda New Horizons je nejrychlejší vesmírnou sondou, která kdy byla vypuštěna, v roce 2015 úspěšně dokončila svůj hlavní průlet kolem Pluta a nyní směřuje k dalšímu průletu kolem tělesa Kuiperova pásu 2014 MU69 v roce 2019. Mezitím spousty vesmírných nadšenců už netrpělivě čekají přílet sondy Juno k Jupiteru příští pondělí.

APOD ve formátu posteru: PDF, JPG, Powerpoint

Štítky: Mračna, Jupiter, New horizons


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »