Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem II

Uznání a copyright: Regina Kelly

Co se to děje nad obzorem? I když se tato scéna může jevit jaksi nadpřirozená, tak to není nic obyčejnějšího, než zapadající Slunce a správně umístěné mraky. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak si představme obyčejné krepuskulární paprsky, které jsou vidět kdykoliv, když sluneční světlo proudí přes díry v mracích. I když sluneční světlo opravdu putuje po přímkách, tak projekcí těchto přímek na kulovou oblohu jsou velké kružnice. Tudíž krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce se budou sbíhat na druhé straně oblohy. V antisolárním bodě 180 stupňů od Slunce, a tam se jim říká antikrepuskulární paprsky. Zde je vidět zvlášť výrazný případ antikrepuskulárních paprsků, které byly vyfotografovány tento měsíc ve Westminsteru v Koloradu v USA.

Deja vu: Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem (I)

Štítky: Anticrepuscular rays, Colorado, Rainbow


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »