Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna z New Horizons

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Kosmická sonda New Horizons při své cestě k Plutu pořídila několik úžasných snímků Jupiteru. Jupiter je slavný svojí velkou rudou skvrnou, ale také svými pravidelnými rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět i velice skromnými dalekohledy. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku, který byl pořízen v roce 2007 u Jupiterova terminátoru, je vidět velká různorodost oblačných vzorů. Zcela vlevo jsou mračna nejblíže Jupiterovu jižnímu pólu. V tmavé oblasti, které se říká pás a která obepíná planetu, jsou turbulentní víry. Dokonce i světle zbarvené oblasti zvané zóny, vykazují úžasnou strukturu plnou složitých vlnovitých vzorů. Energie, která pohání tyto vlny, jistě pochází zespod. Sonda New Horizons je nejrychlejší vesmírnou sondou, která kdy byla vypuštěna, v roce 2015 úspěšně dokončila svůj hlavní průlet kolem Pluta a nyní směřuje k dalšímu průletu kolem tělesa Kuiperova pásu 2014 MU69 v roce 2019. Mezitím spousty vesmírných nadšenců už netrpělivě čekají přílet sondy Juno k Jupiteru příští pondělí.

APOD ve formátu posteru: PDF, JPG, Powerpoint

Štítky: Mračna, Jupiter, New horizons


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »