Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna z New Horizons

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI

Kosmická sonda New Horizons při své cestě k Plutu pořídila několik úžasných snímků Jupiteru. Jupiter je slavný svojí velkou rudou skvrnou, ale také svými pravidelnými rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět i velice skromnými dalekohledy. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku, který byl pořízen v roce 2007 u Jupiterova terminátoru, je vidět velká různorodost oblačných vzorů. Zcela vlevo jsou mračna nejblíže Jupiterovu jižnímu pólu. V tmavé oblasti, které se říká pás a která obepíná planetu, jsou turbulentní víry. Dokonce i světle zbarvené oblasti zvané zóny, vykazují úžasnou strukturu plnou složitých vlnovitých vzorů. Energie, která pohání tyto vlny, jistě pochází zespod. Sonda New Horizons je nejrychlejší vesmírnou sondou, která kdy byla vypuštěna, v roce 2015 úspěšně dokončila svůj hlavní průlet kolem Pluta a nyní směřuje k dalšímu průletu kolem tělesa Kuiperova pásu 2014 MU69 v roce 2019. Mezitím spousty vesmírných nadšenců už netrpělivě čekají přílet sondy Juno k Jupiteru příští pondělí.

APOD ve formátu posteru: PDF, JPG, Powerpoint

Štítky: Mračna, Jupiter, New horizons


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »