Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter poblíž opozice

Uznání a copyright: S2P/IMCCE/Obs. Midi Pyrénées, Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas

Největší planeta Sluneční soustavy Jupiter bude 29. října (UT) v opozici, na pozemské obloze bude na opačné straně od Slunce a bude při východu jasně zářit, když Slunce bude zapadat. Tato konfigurace je důsledkem každoročního téměř největšího přiblížení k planetě Zemi tak blízko opozici, takže se v pozemských dalekohledech nabízí skvělý pohled na bouřlivou pásovitou atmosféru a na velké Galilejské měsíce. Tento ostrý snímek Jupiteru pořídil 13. října 1 m dalekohled observatoře Pic Du Midi na vrcholu hory ve Francouzských Pyrenejích. Na snímku je sever nahoře, jsou vidět oválné víry a tmavé pásy a světlé zóny. Jsou vidět i pozoruhodné podrobnosti, nahoře se zpoza planety vynořuje ledový Ganymed, největší měsíc ve Sluneční soustavě a u dolního levého okraje do zorného pole vstoupil vulkanický Io.

Štítky: Io, Jupiter, Ganymed, Opposition


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »