Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžicová mlhovina

Uznání a copyright: Evangelos Souglakos

Vypadala by Růžicová mlhovina s nějakým jiným jménem také tak rozkošně? Prosté označení NGC 2237 z katalogu New General Catalog nijak neumenšuje vzhled této květnaté emisní mlhoviny. Uvnitř mlhoviny se nachází otevřená hvězdokupa z jasných mladých hvězd označená jako NGC 2244. Tyto hvězdy vznikly před asi 4 milióny let z materiálu mlhoviny a jejich hvězdné větry vymetají dutinu ve středu mlhoviny, kterou izoluje vrstva prachu a horkého plynu. Záři okolní mlhoviny vyvolává ultrafialové záření z těchto horkých hvězd v kupě. Růžicová mlhovina měří asi 100 světelných let nachází se asi 5000 světelných let daleko a lze ji uvidět i malým dalekohledem v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).
Oprava: Na chybu v překladu upozornili Vojta Vidman a Tomáš Homola.

Štítky: Emisní mlhovina, Růžicová mlhovina, NGC 2237


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »