Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýňovník z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, MAST; Acknowledgement: Judy Schmidt

Rychle se rozpínající mračna plynu značí konec centrální hvězdy v mlhovině Dýňovník. Kdysi normální hvězda už spálila svoje jaderné palivo, což způsobilo zhroucení centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie vyvolala rozpínání vnější obálky hvězdy. Výsledkem je v tomto případě fotogenická proto-planetární mlhovina. Jak plyn naráží rychlostí milion kilometrů za hodinu do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká supersonická rázová vlna, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Silná vrstva plynu a prachu ukrývá umírající centrální hvězdu. Mlhovina Dýňovník je též známá jako mlhovina Záprtek nebo OH231.8+4.2 a nejspíš se v příštích 100 letech vyvine do úplné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina, kterou zde vidíte, měří asi 1,4 světelného roku a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).
Oprava: Na lepší překlad upozornila Vlasta Biolková.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Dýňovník, Rázová fronta


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »