Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýňovník z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, MAST; Acknowledgement: Judy Schmidt

Rychle se rozpínající mračna plynu značí konec centrální hvězdy v mlhovině Dýňovník. Kdysi normální hvězda už spálila svoje jaderné palivo, což způsobilo zhroucení centrálních oblastí do bílého trpaslíka. Část uvolněné energie vyvolala rozpínání vnější obálky hvězdy. Výsledkem je v tomto případě fotogenická proto-planetární mlhovina. Jak plyn naráží rychlostí milion kilometrů za hodinu do okolního mezihvězdného plynu, tak vzniká supersonická rázová vlna, kde ionizovaný vodík a dusík září modře. Silná vrstva plynu a prachu ukrývá umírající centrální hvězdu. Mlhovina Dýňovník je též známá jako mlhovina Záprtek nebo OH231.8+4.2 a nejspíš se v příštích 100 letech vyvine do úplné bipolární planetární mlhoviny. Mlhovina, kterou zde vidíte, měří asi 1,4 světelného roku a nachází se asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Lodní zádě (Puppis).
Oprava: Na lepší překlad upozornila Vlasta Biolková.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Dýňovník, Rázová fronta


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »