Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tulipán a Cygnus X 1

Uznání a copyright: Ivan Eder

Tento teleskopický pohled na jasnou emisní oblast míří mimo rovinu naší Mléčné dráhy do na mlhoviny bohatého souhvězdí Labutě (Cygnus). Červeně zářící mračno mezihvězdného plynu a prachu populárně zvaného mlhovina Tulipán je také v katalogu astronoma Stewarta Sharplesse z roku 1959 jako Sh2-101. Tato komplexní a krásná mlhovina vzdálená asi 8000 světelných let o rozměru asi 70 světelných let přímo rozkvétá uprostřed tohoto kompozitního snímku. Ultrafialové záření z mladých energetických hvězd na okraji OB3 asociace v Labuti, do které patří i O hvězda HDE 227018, ionizuje atomy a dodává mlhovině Tulipán energii. HDE 227018 je ta jasná hvězda ve středu mlhoviny. V zorném poli je také mikrokvazar Cygnus X-1, jeden z nejsilnějších rentgenových zdrojů na pozemské obloze. Jeho slabě viditelná zakřivená rázová vlna je vpravo nahoře za okvětními lístky kosmického Tulipánu a pohání ji silné výtrysky z akrečního disku černé díry.

Štítky: Sh2-101, Tulip nebula, Cygnus, Emisní mlhovina


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »