Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 660 s polárním prstencem

Uznání a copyright: CHART32 Team, Processing - Johannes Schedler

Na tomto kosmickém snímku je vidět galaxie NGC 660. NGC 660 se nachází ve vzdálenosti přes 40 miliónů světelných let, plave si v hranicích souhvězdí Ryb a její zvláštní vzhled způsobuje polární prstenec. Galaxie s polárním prstencem jsou vzácné, podstatná část jejich hvězd, prachu a plynu obíhá v prstencích, které jsou silně skloněné vůči rovině galaktického disku. Tato bizarní konfigurace může být způsobena náhodným zachycením materiálu z procházející galaxie galaktickým diskem, přičemž se zachycené trosky uspořádají do rotujícího prstence. Bouřlivá gravitační interakce vyvolává spousty růžových hvězdotvorných oblastí, které jsou rozesety podél prstence. Složka polárního prstence se dá také využít k průzkumu tvaru halo jinak neviditelné temné hmoty a to propočtem jejího gravitačního působení na rotaci prstence a disku. Prstenec v NGC 660 s rozměrem přes 50 000 světelných let je větší, než její disk.

Štítky: Ngc660, Polární prstenec, Galaxie, Temní hmota, Interacting galaxy


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »