Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedm světů u TRAPPIST 1

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope, Robert Hurt (Spitzer, Caltech)

Velmi studenou, 40 světelných let vzdálenou trpasličí hvězdu TRAPPIST-1 obíhá 7 planet. Astronomové v květnu 2016 oznámili objev tří planet v soustavě TRAPPIST-1, kterou objevil malý dalekohled TRAPPIST (Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope). Jak bylo právě oznámeno, tak další podpůrná a objevná pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem podporovaná pozemskými dalekohledy ESO zvýšila počet známých planet na sedm. Všechny planety u TRAPPIST-1 jsou nejspíš kamenné a podobají se Zemi, což je zatím kdy největší nález terestrických planet u jediné hvězdy. Jelikož všechny obíhají velmi blízko své slabé malé hvězdy, tak by mohly mít oblasti s povrchovými teplotami, které by mohly umožňovat přítomnost kapalné vody, což je klíčová sloučenina pro život. Jejich blízkost Zemi z nich činí čelní kandidáty na budoucí teleskopická pozorování atmosfér těchto potenciálně obyvatelných planet. Všech 7 světů je vidět na této umělecké ilustraci, což je imaginární pohled fiktivním silným dalekohledem poblíž planety Země. Velikosti a relativní polohy planet jsou zobrazeny v měřítku podle Spitzerových pozorování. Vnitřní planety v této soustavě přecházejí před slabou, červenou mateřskou hvězdou, téměř o velikosti Jupiteru.

Štítky: Exoplanet, Trappist-1, Habitable, Přechod


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »