Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedm světů u TRAPPIST 1

Uznání ilustrace: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope, Robert Hurt (Spitzer, Caltech)

Velmi studenou, 40 světelných let vzdálenou trpasličí hvězdu TRAPPIST-1 obíhá 7 planet. Astronomové v květnu 2016 oznámili objev tří planet v soustavě TRAPPIST-1, kterou objevil malý dalekohled TRAPPIST (Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope). Jak bylo právě oznámeno, tak další podpůrná a objevná pozorování Spitzerovým kosmickým dalekohledem podporovaná pozemskými dalekohledy ESO zvýšila počet známých planet na sedm. Všechny planety u TRAPPIST-1 jsou nejspíš kamenné a podobají se Zemi, což je zatím kdy největší nález terestrických planet u jediné hvězdy. Jelikož všechny obíhají velmi blízko své slabé malé hvězdy, tak by mohly mít oblasti s povrchovými teplotami, které by mohly umožňovat přítomnost kapalné vody, což je klíčová sloučenina pro život. Jejich blízkost Zemi z nich činí čelní kandidáty na budoucí teleskopická pozorování atmosfér těchto potenciálně obyvatelných planet. Všech 7 světů je vidět na této umělecké ilustraci, což je imaginární pohled fiktivním silným dalekohledem poblíž planety Země. Velikosti a relativní polohy planet jsou zobrazeny v měřítku podle Spitzerových pozorování. Vnitřní planety v této soustavě přecházejí před slabou, červenou mateřskou hvězdou, téměř o velikosti Jupiteru.

Štítky: Exoplanet, Trappist-1, Habitable, Přechod


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »