Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé Slunce a invertované pole hvězd

Uznání a copyright: Jim Lafferty

Připadá vám tato podivná tmavá koule trochu povědomá? Pokud ano, tak by to tak mělo být, protože je to naše Slunce. Na snímku z roku 2012 vidíte podrobný pohled na Slunce, který byl původně pořízen ve velmi specifické barvě červeného světla, poté proveden v černé a bílé a barevně invertován. K výslednému snímku bylo přidáno pole hvězd a ještě jednou byl barevně invertován. Na snímku Slunce jsou vidět dlouhé světlé filamenty, tmavé aktivní oblasti, zpoza okraje vystupují protuberance a je vidět pohyblivý koberec žhavého plynu. Povrch našeho Slunce může být velice rušným místem, zvlášť při slunečním maximu, kdy jsou jeho povrchová magnetická pole nejvíc propletena. Kromě toho, že je aktivní Slunce tak malebné, tak vyvrhovaná plazma může po dopadu do zemské magnetosféry vytvářet také malebné polární záře.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Hvězdy, Barevná inverze


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »