Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé Slunce a invertované pole hvězd

Uznání a copyright: Jim Lafferty

Připadá vám tato podivná tmavá koule trochu povědomá? Pokud ano, tak by to tak mělo být, protože je to naše Slunce. Na snímku z roku 2012 vidíte podrobný pohled na Slunce, který byl původně pořízen ve velmi specifické barvě červeného světla, poté proveden v černé a bílé a barevně invertován. K výslednému snímku bylo přidáno pole hvězd a ještě jednou byl barevně invertován. Na snímku Slunce jsou vidět dlouhé světlé filamenty, tmavé aktivní oblasti, zpoza okraje vystupují protuberance a je vidět pohyblivý koberec žhavého plynu. Povrch našeho Slunce může být velice rušným místem, zvlášť při slunečním maximu, kdy jsou jeho povrchová magnetická pole nejvíc propletena. Kromě toho, že je aktivní Slunce tak malebné, tak vyvrhovaná plazma může po dopadu do zemské magnetosféry vytvářet také malebné polární záře.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Hvězdy, Barevná inverze


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »