Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé Slunce a invertované pole hvězd

Uznání a copyright: Jim Lafferty

Připadá vám tato podivná tmavá koule trochu povědomá? Pokud ano, tak by to tak mělo být, protože je to naše Slunce. Na snímku z roku 2012 vidíte podrobný pohled na Slunce, který byl původně pořízen ve velmi specifické barvě červeného světla, poté proveden v černé a bílé a barevně invertován. K výslednému snímku bylo přidáno pole hvězd a ještě jednou byl barevně invertován. Na snímku Slunce jsou vidět dlouhé světlé filamenty, tmavé aktivní oblasti, zpoza okraje vystupují protuberance a je vidět pohyblivý koberec žhavého plynu. Povrch našeho Slunce může být velice rušným místem, zvlášť při slunečním maximu, kdy jsou jeho povrchová magnetická pole nejvíc propletena. Kromě toho, že je aktivní Slunce tak malebné, tak vyvrhovaná plazma může po dopadu do zemské magnetosféry vytvářet také malebné polární záře.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Hvězdy, Barevná inverze


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »