Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé Slunce a invertované pole hvězd

Uznání a copyright: Jim Lafferty

Připadá vám tato podivná tmavá koule trochu povědomá? Pokud ano, tak by to tak mělo být, protože je to naše Slunce. Na snímku z roku 2012 vidíte podrobný pohled na Slunce, který byl původně pořízen ve velmi specifické barvě červeného světla, poté proveden v černé a bílé a barevně invertován. K výslednému snímku bylo přidáno pole hvězd a ještě jednou byl barevně invertován. Na snímku Slunce jsou vidět dlouhé světlé filamenty, tmavé aktivní oblasti, zpoza okraje vystupují protuberance a je vidět pohyblivý koberec žhavého plynu. Povrch našeho Slunce může být velice rušným místem, zvlášť při slunečním maximu, kdy jsou jeho povrchová magnetická pole nejvíc propletena. Kromě toho, že je aktivní Slunce tak malebné, tak vyvrhovaná plazma může po dopadu do zemské magnetosféry vytvářet také malebné polární záře.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Slunce, Hvězdy, Barevná inverze


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »