Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chládnutí bílých trpaslíků

Uznání: H. Richer (UBC) et al., WFPC2, HST, NASA

Bílí trpaslíci jsou nevelcí podle hvězdných měřítek, zato jsou vysoce rozžhavení, ovšem - ochlazující se. Jaderný oheň v jejich útrobách už nepokračuje a tak se budou jen ochlazovat až zcela pohasnou. Tento snímek z dalekohledu Hubble Space Telescope pokrývá malou oblast poblíž středu kulové hvězdokupy známé jako M4. Badatelé zde objevili vysokou koncentraci bílých trpaslíků (v kroužcích nahoře). To se konečně čekalo - o hvězdách s nízkou hmotností včetně Slunce se předpokládá, že se vyvinou do stádia bílých trpaslíků. Studium vychladání těchto hvězd by mohlo vést k lepšímu pochopení jejich stáří, stáří jejich mateřských kulových hvězdokup a dokonce i stáří našeho vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M4, Bílí trpaslíci


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »