Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion kamerou

Uznání a copyright: Derrick Lim

Poznáváte toto souhvězdí? Ačkoliv je to jedno z nejlépe rozpoznatelných uskupení hvězd na obloze, tak známé objekty v Orionu nejsou pro oči tak barevné, jak vypadají v kameře. Na této digitální mozaice z 20 snímků má nejjasnější hvězda vlevo nahoře, chladný obr Betelgeuse, silný oranžový odstín. Betelgeuse vyvažují četné modré horké hvězdy v Orionu s nadobrem Rigel vpravo dole a Bellatrix vpravo nahoře. V pásu Orionu jsou seřazeny tři hvězdy, všechny asi 1500 světelných let daleko, které vznikly z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen. Pod pásem Orionu je načervenalá rozmazaná oblast, která vám také může připadat známá, je to porodnice hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. A konečně sotva očima viditelná, ale kamerou zde docela výrazná Barnardova smyčka, obrovská plynná emisní mlhovina kolem Orionova pásu a mlhoviny objevená před více než 100 lety pionýrským fotografem Orionu E. E. Barnardem.
Oprava: Na lepší překlad nadpisu a nestažený snímek upozornil Josef Papež.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Camera, Orion, Nebulas


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »