Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion kamerou

Uznání a copyright: Derrick Lim

Poznáváte toto souhvězdí? Ačkoliv je to jedno z nejlépe rozpoznatelných uskupení hvězd na obloze, tak známé objekty v Orionu nejsou pro oči tak barevné, jak vypadají v kameře. Na této digitální mozaice z 20 snímků má nejjasnější hvězda vlevo nahoře, chladný obr Betelgeuse, silný oranžový odstín. Betelgeuse vyvažují četné modré horké hvězdy v Orionu s nadobrem Rigel vpravo dole a Bellatrix vpravo nahoře. V pásu Orionu jsou seřazeny tři hvězdy, všechny asi 1500 světelných let daleko, které vznikly z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen. Pod pásem Orionu je načervenalá rozmazaná oblast, která vám také může připadat známá, je to porodnice hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. A konečně sotva očima viditelná, ale kamerou zde docela výrazná Barnardova smyčka, obrovská plynná emisní mlhovina kolem Orionova pásu a mlhoviny objevená před více než 100 lety pionýrským fotografem Orionu E. E. Barnardem.
Oprava: Na lepší překlad nadpisu a nestažený snímek upozornil Josef Papež.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Camera, Orion, Nebulas


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »