Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion kamerou

Uznání a copyright: Derrick Lim

Poznáváte toto souhvězdí? Ačkoliv je to jedno z nejlépe rozpoznatelných uskupení hvězd na obloze, tak známé objekty v Orionu nejsou pro oči tak barevné, jak vypadají v kameře. Na této digitální mozaice z 20 snímků má nejjasnější hvězda vlevo nahoře, chladný obr Betelgeuse, silný oranžový odstín. Betelgeuse vyvažují četné modré horké hvězdy v Orionu s nadobrem Rigel vpravo dole a Bellatrix vpravo nahoře. V pásu Orionu jsou seřazeny tři hvězdy, všechny asi 1500 světelných let daleko, které vznikly z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen. Pod pásem Orionu je načervenalá rozmazaná oblast, která vám také může připadat známá, je to porodnice hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. A konečně sotva očima viditelná, ale kamerou zde docela výrazná Barnardova smyčka, obrovská plynná emisní mlhovina kolem Orionova pásu a mlhoviny objevená před více než 100 lety pionýrským fotografem Orionu E. E. Barnardem.
Oprava: Na lepší překlad nadpisu a nestažený snímek upozornil Josef Papež.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Camera, Orion, Nebulas


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »