Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253: Prašný vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Stefano Cancelli, Paul Mortfield

Zářivá NGC 253 je jednou z nejjasnějších viditelných spirálních galaxií, ale také jedna z nejzaprášenějších. Někteří pozorovatelé jí kvůli jejímu vzhledu v malých dalekohledech říkají galaxie Stříbrný dolar, nebo jenom Galaxie v Sochaři pro její polohu v hranicích jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor). Tento prašný vesmírný ostrov, který leží asi 10 miliónů světelných let daleko, objevila v roce 1783 matematička a astronomka Caroline Herschelová. NGC 253 měří asi 70 tisíc světelných let a je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, která je nejblíže naší vlastní Místní skupině galaxií. Kromě její spirální struktury se na tomto ostrém barevném snímku z galaktického disku zdají zvedat úponky prachu protkávané mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi. Vysoký obsah prachu je doprovázen překotným vznikáním hvězd, takže si NGC 253 své označení "starburst galaxy" zasluhuje. NGC 253 je také známá jako silný zdroj vysokoenergetického rentgenového a gama záření, nejspíše díky přítomnosti hmotných černých děr v galaktickém středu. Vydejte se na krátkou procházku extragalaktickým prostorem na tomto krátkém videu průletu kolem NGC 253.

Štítky: Ngc253, Prach, Star-formation, Spirální galaxie


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »