Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 253: Prašný vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Stefano Cancelli, Paul Mortfield

Zářivá NGC 253 je jednou z nejjasnějších viditelných spirálních galaxií, ale také jedna z nejzaprášenějších. Někteří pozorovatelé jí kvůli jejímu vzhledu v malých dalekohledech říkají galaxie Stříbrný dolar, nebo jenom Galaxie v Sochaři pro její polohu v hranicích jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor). Tento prašný vesmírný ostrov, který leží asi 10 miliónů světelných let daleko, objevila v roce 1783 matematička a astronomka Caroline Herschelová. NGC 253 měří asi 70 tisíc světelných let a je největším členem Kupy galaxií v Sochaři, která je nejblíže naší vlastní Místní skupině galaxií. Kromě její spirální struktury se na tomto ostrém barevném snímku z galaktického disku zdají zvedat úponky prachu protkávané mladými hvězdokupami a hvězdotvornými oblastmi. Vysoký obsah prachu je doprovázen překotným vznikáním hvězd, takže si NGC 253 své označení "starburst galaxy" zasluhuje. NGC 253 je také známá jako silný zdroj vysokoenergetického rentgenového a gama záření, nejspíše díky přítomnosti hmotných černých děr v galaktickém středu. Vydejte se na krátkou procházku extragalaktickým prostorem na tomto krátkém videu průletu kolem NGC 253.

Štítky: Ngc253, Prach, Star-formation, Spirální galaxie


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »