Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a planety za soumraku

Uznání a copyright: Petr Horálek

Konjunkce Venuše a Jupiteru, která probíhá tento týden, vám možná dodala chuť k pozorování oblohy. Dnes v noci je ovšem hlavní chod. Večer 28. listopadu se k nim totiž přidá mladý srpek Měsíce a bude nad západním obzorem vedle obou jasných planet pózovat. Toto podvečerní nebe se podobá pastvě pro oči dnes v noci, je vidět mladý srpek Měsíce s brilantní Venuší při západním soumraku 29. října. Nebeská světla zapadají nad vzdálenými horami a klášterem Minya v tibetské autonomní prefektuře Ganzi v Sečuanu v Číně na planetě Zemi. Venuši s Měsícem ovšem nedoprovázel Jupiter, ale Merkur. Prchavá nejvnitřnější planeta je v jasném soumraku sotva vidět, je vlevo dole pod Venuší u středu snímku. Srpek Měsíce vám 29. listopadu pomůže spatřit Saturn jako dezert.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-11-26 _Venuše_a_Jupiteru_
  2. EarthSky.org: Young moon and 3 planets after sunset
  3. Youtube.com: Expedition 61 Thanksgiving Message
  4. Astronom.cz: Gems of Chinese nightscapes
  5. EarthSky.org: Let the moon show you Saturn

Štítky: Venuše, Měsíc, Merkur, Klášter


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »