Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galileo znovu zpracovaná

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Kosmická sonda Galileo koncem let 1990-tých obíhala v Jupiterově systému, pořídila přitom úžasné záběry Europy a odhalila důkazy, že se pod ledovým povrchem měsíce nejspíš skrývá hluboký, globální oceán. Snímek Europy ze sondy Galileo byl s využitím nových kalibrací zde znovu zpracován za vzniku barevného snímku jak by scénu mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy Europy naznačují podpovrchovou kapalnou vodu. Slapové namáhání, které tento velký měsíc na své eliptické orbitě kolem Jupiteru zakouší, dodává energii, která udržuje oceán kapalný. Ale ještě více vzrušující je možnost, že dokonce i při absenci slunečního světla, by tento proces mohl dodávat energii pro podporu života, což činí Europu jedním z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Jaký druh života by mohl v hlubokém, temném, podpovrchovém oceánu vzkvétat? Vezměme do úvahy extrémní krevety na samotné planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  5. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  6. NASA: Europa Clipper
  7. NASA: Extreme Shrimp May Hold Clues to Alien Life

Štítky: Galileo, Europa, Voda, Extreme shrimp


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »