Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd pro rudou planetu

Uznání a copyright: Dengyi Huang

Má Mars Severku? Na dlouhých expozicích pozemské noční oblohy dělají stopy hvězd soustředné oblouky kolem severního nebeského pólu, což je směr osy rotace naší planety. Severkou na Zemi je nyní jasná hvězda Polaris, která je blízko severnímu nebeskému pólu Země. Ovšem dlouhé expozice na Marsu také vykazují stopy hvězd se soustřednými oblouky kolem nebeského pólu definovaného osou otáčení Marsu. Marťanská osa rotace je skloněná podobně jako u Země, ale míří jiným směrem. Na obloze míří do míst mezi hvězdami v souhvězdí Labutě a Kefea, kde ovšem žádná jasná hvězda srovnatelná s Polárkou není. Takže i když tato rudá, zvětralá krajina pozoruhodně připomíná terén ze snímků marťanského povrchu, tak pohled to musí být ze Země, s Polárkou poblíž středu soustředných stop hvězd. Útvary v popředí se dají vidět v krajině v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Does Mars have a North Star?
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: Meteor Search by Spirit, Sol 668
  6. Wikipedia: Astronomy_on_Mars#Celestial_poles_and_ecliptic
  7. Wikipedia: Yardangs_on_Mars
  8. Phys.org: A small step for China: Mars base for teens opens in desert
  9. Wikipedia: Dunhuang_Yardang_National_Geopark

Štítky: Hvězdy, Stopy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »