Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd pro rudou planetu

Uznání a copyright: Dengyi Huang

Má Mars Severku? Na dlouhých expozicích pozemské noční oblohy dělají stopy hvězd soustředné oblouky kolem severního nebeského pólu, což je směr osy rotace naší planety. Severkou na Zemi je nyní jasná hvězda Polaris, která je blízko severnímu nebeskému pólu Země. Ovšem dlouhé expozice na Marsu také vykazují stopy hvězd se soustřednými oblouky kolem nebeského pólu definovaného osou otáčení Marsu. Marťanská osa rotace je skloněná podobně jako u Země, ale míří jiným směrem. Na obloze míří do míst mezi hvězdami v souhvězdí Labutě a Kefea, kde ovšem žádná jasná hvězda srovnatelná s Polárkou není. Takže i když tato rudá, zvětralá krajina pozoruhodně připomíná terén ze snímků marťanského povrchu, tak pohled to musí být ze Země, s Polárkou poblíž středu soustředných stop hvězd. Útvary v popředí se dají vidět v krajině v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Does Mars have a North Star?
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: Meteor Search by Spirit, Sol 668
  6. Wikipedia: Astronomy_on_Mars#Celestial_poles_and_ecliptic
  7. Wikipedia: Yardangs_on_Mars
  8. Phys.org: A small step for China: Mars base for teens opens in desert
  9. Wikipedia: Dunhuang_Yardang_National_Geopark

Štítky: Hvězdy, Stopy


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »