Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd pro rudou planetu

Uznání a copyright: Dengyi Huang

Má Mars Severku? Na dlouhých expozicích pozemské noční oblohy dělají stopy hvězd soustředné oblouky kolem severního nebeského pólu, což je směr osy rotace naší planety. Severkou na Zemi je nyní jasná hvězda Polaris, která je blízko severnímu nebeskému pólu Země. Ovšem dlouhé expozice na Marsu také vykazují stopy hvězd se soustřednými oblouky kolem nebeského pólu definovaného osou otáčení Marsu. Marťanská osa rotace je skloněná podobně jako u Země, ale míří jiným směrem. Na obloze míří do míst mezi hvězdami v souhvězdí Labutě a Kefea, kde ovšem žádná jasná hvězda srovnatelná s Polárkou není. Takže i když tato rudá, zvětralá krajina pozoruhodně připomíná terén ze snímků marťanského povrchu, tak pohled to musí být ze Země, s Polárkou poblíž středu soustředných stop hvězd. Útvary v popředí se dají vidět v krajině v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Does Mars have a North Star?
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: Meteor Search by Spirit, Sol 668
  6. Wikipedia: Astronomy_on_Mars#Celestial_poles_and_ecliptic
  7. Wikipedia: Yardangs_on_Mars
  8. Phys.org: A small step for China: Mars base for teens opens in desert
  9. Wikipedia: Dunhuang_Yardang_National_Geopark

Štítky: Hvězdy, Stopy


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »