Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd pro rudou planetu

Uznání a copyright: Dengyi Huang

Má Mars Severku? Na dlouhých expozicích pozemské noční oblohy dělají stopy hvězd soustředné oblouky kolem severního nebeského pólu, což je směr osy rotace naší planety. Severkou na Zemi je nyní jasná hvězda Polaris, která je blízko severnímu nebeskému pólu Země. Ovšem dlouhé expozice na Marsu také vykazují stopy hvězd se soustřednými oblouky kolem nebeského pólu definovaného osou otáčení Marsu. Marťanská osa rotace je skloněná podobně jako u Země, ale míří jiným směrem. Na obloze míří do míst mezi hvězdami v souhvězdí Labutě a Kefea, kde ovšem žádná jasná hvězda srovnatelná s Polárkou není. Takže i když tato rudá, zvětralá krajina pozoruhodně připomíná terén ze snímků marťanského povrchu, tak pohled to musí být ze Země, s Polárkou poblíž středu soustředných stop hvězd. Útvary v popředí se dají vidět v krajině v provincii Čching-chaj v severozápadní Číně.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Does Mars have a North Star?
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  4. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  5. NASA: Meteor Search by Spirit, Sol 668
  6. Wikipedia: Astronomy_on_Mars#Celestial_poles_and_ecliptic
  7. Wikipedia: Yardangs_on_Mars
  8. Phys.org: A small step for China: Mars base for teens opens in desert
  9. Wikipedia: Dunhuang_Yardang_National_Geopark

Štítky: Hvězdy, Stopy


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »