Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perspektivy zatmění Měsíce

Uznání: F. Pichardo, G. Hogan, P. Horálek, F. Hemmerich, S. Schraebler, L. Hašpl, R. Eder;
Processing & Copyright : Matipon Tangmatitham; Text: Matipon Tangmatitham (NARIT)

Vidíme všichni stejný Měsíc? Ano, ale každý ho vidí jinak. Jednou odlišností je zdánlivá poloha Měsíce vůči hvězdám pozadí, díky jevu známému jako paralaxa. My lidé využíváme paralaxu mezi našima očima k posouzení hloubky. Abychom uviděli lunární paralaxu, tak to potřebujeme oči umístit do mnohem větší vzdáleností stovek až tisíců kilometrů. Další odlišností je, že pozorovatelé kolem zeměkoule vidí poněkud jinou stranu našeho sférického Měsíce, jev známý jako librace. Tento obraz je kompozitem z několika pohledů na úplné zatmění Měsíce 21. ledna 2019 ze Země, které byly odeslány do APODu. Snímky jsou promítnuty proti stejným hvězdám pozadí, takže ilustrují oba jevy. Přesná superpozice těchto snímků byla možná díky šťastné náhodě dopadu meteoritu na Měsíc při jeho úplném zatmění, zde označeném jako L1-21J, který zabezpečil, že všechny tyto podané snímky byly pořízeny ve stejném zlomku sekundy.

Související článek: Na unikátním snímku dne NASA se podíleli dva Češi.

Seznam odkazů v popisu

  1. ASU.edu: REACT-QuickMap Implementation for Lunar Data
  2. Space.com: What Is Parallax?
  3. Wikipedia: Parallax
  4. Wikipedia: Depth_perception
  5. ETWright.org: Lunar Parallax - Estimating the Moon's Distance
  6. APOD: 2012-02-05 Lunace
  7. NASA: Earth's Moon
  8. APOD: 2015-06-16 APOD má dnes 20 let
  9. APOD: 2019-01-25 Zásah Měsíce
  10. Astronomia-Udea.co: L1_21J
  11. uSFca.edu: Time Synchronization

Štítky: Paralaxa, Total lunar eclipse, Meteorit


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »