Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina jižního Měsíce

Uznání a copyright: Tom Glenn

Nahoře tohoto podrobného teleskopického pohledu je jižní pól Měsíce. Pohled přes drsnou jižní lunární vrchovinu byl pořízen z jižní Kalifornie na planetě Zemi. Při fázi Měsíce ve třetí čtvrti se lunární terminátor, hranice stínu zapadajícího slunce, přibližuje zleva. Zhuštěná perspektiva dodává dojem hustého pole kráterů a krátery samotné činí blíže k lunárnímu okraji oválnějšími. Vlevo dole od středu je kráter Tycho o průměru 85 kilometrů s ostrými stěnami. Centrální vrchol mladého kráteru Tycho je stále ještě ve slunečním světle, ale už vrhá přes dno kráteru dlouhý stín. Velký výrazný kráter na jih (nahoře) od Tycho je Clavius. Při průměru kolem 231 kilometrů jsou jeho stěny a dno posety menšími, mladšími, překryvnými impaktními krátery. Hory viditelné u lunárního okraje nahoře se zvedají až do výše 6 kilometrů nad okolní terén.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Tom Glenn: Flight over the lunar South Pole
  2. ASU.edu: LROC: The Lunar South Pole
  3. NASA: Moon Phase and Libration, 2020 South Up
  4. APOD: 2005-03-05 Tycho a Koperník: paprskovité měsíční krátery
  5. ASU.edu: LROC: Tycho Central Peak Spectacular!
  6. Wikipedia: Clavius_(crater)

Štítky: Měsíc, Krátery, Tycho, Clavius


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »