Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tycho a Koperník: paprskovité měsíční krátery

Uznání a copyright: Steve Mandel, Hidden Valley Observatory

Měsíc, který tak oslňuje ať už v triedrech nebo v malých dalekohledech, je poďobaný impaktními krátery. Při částečných měsíčních fázích vrhají krátery podél terminátoru ostré stíny. Zato když je Měsíc v úplňku, tak z některých kráterů jako by vypučí soustavy jasných radiálních čar nebo paprsků. Na tomto podrobném pohledu na úplněk jsou vidět dva nápadné paprskovité krátery: Koperník (vlevo nahoře) a Tycho (vpravo dole), každý s rozsáhlou soustavou paprsků ze světle zbarvených trosek, které byly vyvrženy impakty při vzniku kráterů. Obecně jsou paprskovité krátery poměrně mladé, jelikož jejich paprsky překrývají lunární terén. Například 85 kilometrů široký kráter Tycho se svými daleko sahajícími paprsky je nejmladším velkým kráterem na přivrácené straně. Kráter Koperník o průměru 93 kilometrů obklopuje tmavé moře, které kontrastuje s jeho světlými paprsky.

Štítky: Měsíc, Kráter, Copernicus, Tycho, Ray crater


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »