Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásná kometa Nishimura

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Tato scéna by byla krásná i bez komety. Obloha samotná je při východu Slunce ve výšce elegantně tmavě modrá, se svítícími slabými bílými hvězdami, zatímco u obzoru je pěkně bronzová. Kopce v popředí východního Slovenska jsou samy o sobě krásně zelené, v dálce se zvedají Zadňa hura a Veľká hora a podél cest září světla městeček. Venuše vpravo s barevnou atmosférickou koronou kolem vypadá neobvykle velká. Oči však nejvíce upoutá kometa. Na složeném snímku pořízeném včera ráno těsně před svítáním je vlevo kometa Nishimura. Její jasná koma a dlouhý iontový ohon velice ozdobily nejednu ranní panoramatickou fotografii několik posledních jiter na celé zeměkouli. Kometa C/2023 P1 (Nishimura) bude zítra nejblíže k Zemi na dalších 434 let.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
  2. ImgFlip.com: Foto: Usmívající se kočka :-)
  3. Wikipedia: Slovakia
  4. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  5. EtsyStatic.com: Foto: Načančaný pes :-)
  6. NASA: What Is a Comet?
  7. PetrHoralek.com: Beautiful Comet Nishimura
  8. NASA: Small-Body Database - C/2023 P1 (Nishimura)
  9. TheSkyLive.com: Bright Comets
  10. Wikipedia: Coma_(kometa)
  11. Wikipedia: Comet_tail
  12. Wikipedia: 2023_P1_(Nishimura)

Štítky: Kometa, Nishimura, Ion tail


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »