Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásná kometa Nishimura

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Tato scéna by byla krásná i bez komety. Obloha samotná je při východu Slunce ve výšce elegantně tmavě modrá, se svítícími slabými bílými hvězdami, zatímco u obzoru je pěkně bronzová. Kopce v popředí východního Slovenska jsou samy o sobě krásně zelené, v dálce se zvedají Zadňa hura a Veľká hora a podél cest září světla městeček. Venuše vpravo s barevnou atmosférickou koronou kolem vypadá neobvykle velká. Oči však nejvíce upoutá kometa. Na složeném snímku pořízeném včera ráno těsně před svítáním je vlevo kometa Nishimura. Její jasná koma a dlouhý iontový ohon velice ozdobily nejednu ranní panoramatickou fotografii několik posledních jiter na celé zeměkouli. Kometa C/2023 P1 (Nishimura) bude zítra nejblíže k Zemi na dalších 434 let.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
 2. ImgFlip.com: Foto: Usmívající se kočka :-)
 3. Wikipedia: Slovakia
 4. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
 5. EtsyStatic.com: Foto: Načančaný pes :-)
 6. NASA: What Is a Comet?
 7. PetrHoralek.com: Beautiful Comet Nishimura
 8. NASA: Small-Body Database - C/2023 P1 (Nishimura)
 9. TheSkyLive.com: Bright Comets
 10. Wikipedia: Coma_(kometa)
 11. Wikipedia: Comet_tail
 12. Wikipedia: 2023_P1_(Nishimura)

Štítky: Kometa, Nishimura, Ion tail


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »