Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásná kometa Nishimura

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Tato scéna by byla krásná i bez komety. Obloha samotná je při východu Slunce ve výšce elegantně tmavě modrá, se svítícími slabými bílými hvězdami, zatímco u obzoru je pěkně bronzová. Kopce v popředí východního Slovenska jsou samy o sobě krásně zelené, v dálce se zvedají Zadňa hura a Veľká hora a podél cest září světla městeček. Venuše vpravo s barevnou atmosférickou koronou kolem vypadá neobvykle velká. Oči však nejvíce upoutá kometa. Na složeném snímku pořízeném včera ráno těsně před svítáním je vlevo kometa Nishimura. Její jasná koma a dlouhý iontový ohon velice ozdobily nejednu ranní panoramatickou fotografii několik posledních jiter na celé zeměkouli. Kometa C/2023 P1 (Nishimura) bude zítra nejblíže k Zemi na dalších 434 let.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2022-09-24 Stíny zářijového východu Slunce
 2. ImgFlip.com: Foto: Usmívající se kočka :-)
 3. Wikipedia: Slovakia
 4. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
 5. EtsyStatic.com: Foto: Načančaný pes :-)
 6. NASA: What Is a Comet?
 7. PetrHoralek.com: Beautiful Comet Nishimura
 8. NASA: Small-Body Database - C/2023 P1 (Nishimura)
 9. TheSkyLive.com: Bright Comets
 10. Wikipedia: Coma_(kometa)
 11. Wikipedia: Comet_tail
 12. Wikipedia: 2023_P1_(Nishimura)

Štítky: Kometa, Nishimura, Ion tail


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »