Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 370 a dál

Uznání: NASA, ESA, Jennifer Lotz and the HFF Team (STScI)

Na ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je zachycena asi 4 miliardy světelných roků vzdálená mohutná kupa galaxií Abell 370. Zdá se však, že kupě dominují pouze dvě obří eliptické galaxie protknuté slabými oblouky. Slabší, roztroušené namodralé oblouky spolu s dramatickým dračím obloukem vlevo níže od středu jsou obrazy galaxií, které leží daleko za Abell 370. Tyto galaxie jsou asi dvakrát tak daleko a jejich jinak nepozorovatelné světlo je zvětšeno a zkresleno obrovskou gravitační hmotou kupy, v níž drtivě převažuje neviditelná temná hmota. Jedná se o jev zobrazení gravitační čočkou a zde poskytuje vzrušující pohled na galaxie v raném vesmíru. Jev je důsledkem deformovaného prostoročasu a poprvé jej před sto lety předpověděl Einstein. Abell 370 se nachází v souhvězdí Velryby (Cetus), daleko za hvězdou s paprsky vpravo dole v popředí Mléčné dráhy. Jedná se o poslední ze šesti kup galaxií snímaných v rámci projektu Frontier Fields.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Abell 370
  2. APOD: 2016-08-28 Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou
  3. Wikipedia: Dark_matter#Galaxy_clusters
  4. APOD: 2015-11-27 Gravitační úsměv
  5. WebbTelescope.org: Webb Space Telescope
  6. Black-Holes.org: SXS - Simulating eXtreme Spacetimes
  7. HubbleSite.org: Zoom Into Galaxy Cluster Abell 370
  8. FrontierFields.org: A Sea of Galaxies in the Final Frontier Fields Views

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »