Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 370 a dál

Uznání: NASA, ESA, Jennifer Lotz and the HFF Team (STScI)

Na ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je zachycena asi 4 miliardy světelných roků vzdálená mohutná kupa galaxií Abell 370. Zdá se však, že kupě dominují pouze dvě obří eliptické galaxie protknuté slabými oblouky. Slabší, roztroušené namodralé oblouky spolu s dramatickým dračím obloukem vlevo níže od středu jsou obrazy galaxií, které leží daleko za Abell 370. Tyto galaxie jsou asi dvakrát tak daleko a jejich jinak nepozorovatelné světlo je zvětšeno a zkresleno obrovskou gravitační hmotou kupy, v níž drtivě převažuje neviditelná temná hmota. Jedná se o jev zobrazení gravitační čočkou a zde poskytuje vzrušující pohled na galaxie v raném vesmíru. Jev je důsledkem deformovaného prostoročasu a poprvé jej před sto lety předpověděl Einstein. Abell 370 se nachází v souhvězdí Velryby (Cetus), daleko za hvězdou s paprsky vpravo dole v popředí Mléčné dráhy. Jedná se o poslední ze šesti kup galaxií snímaných v rámci projektu Frontier Fields.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Abell 370
  2. APOD: 2016-08-28 Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou
  3. Wikipedia: Dark_matter#Galaxy_clusters
  4. APOD: 2015-11-27 Gravitační úsměv
  5. WebbTelescope.org: Webb Space Telescope
  6. Black-Holes.org: SXS - Simulating eXtreme Spacetimes
  7. HubbleSite.org: Zoom Into Galaxy Cluster Abell 370
  8. FrontierFields.org: A Sea of Galaxies in the Final Frontier Fields Views

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »