Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4632: Galaxie s ukrytým polárním prstencem

Uznání: Jayanne English (U. Manitoba), Nathan Deg (Queen's University) & WALLABY Survey, CSIRO/ASKAP, NAOJ/Subaru Telescope; Text: Jayanne English (U. Manitoba)

Galaxie NGC 4632 před optickými dalekohledy ukrývá tajemství. Obklopuje ji prstenec chladného plynného vodíku, který obíhá pod úhlem 90 stupňů vůči jejímu spirálnímu disku. Takové galaxie s polárními prstenci byly již dříve objeveny pomocí světla hvězd. NGC 4632 však patří mezi první, u nichž byl polární prstenec odhalen při přehlídce radioteleskopem. Představený kompozitní snímek kombinuje tento plynový prstenec pozorovaný vysoce citlivým radioteleskopem ASKAP s optickými daty z dalekohledu Subaru. Astronomové oddělili plyn v hlavním disku galaxie od prstence pomocí virtuální reality a jemný barevný gradient sleduje jeho oběžný pohyb. Proč existují polární prstence? Mohlo by se jednat o materiál vytažený z jedné galaxie, když gravitačně interaguje s jejím průvodcem. Nebo vodíkový plyn proudí podél vláken kosmické pavučiny a kolem galaxií se hroutí do prstenců, z něhož se část gravitačně smršťuje na hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. LANL.gov: Hydrogen
  2. APOD: 1999-05-10 NGC 4650A - galaxie typu polární prstenec
  3. NASA: Radio Waves
  4. CSIRO.au: ASKAP radio telescope - Surveys the sky, faster than ever before
  5. SubaruTelescope.org: すばる望遠鏡
  6. NASA: NASA Image and Video Library: ARC-1992-AC89-0437-6
  7. Wikipedia: Polar-ring_galaxy
  8. Rover.com: Foto: dog-playing-tug :-)
  9. APOD: 2019-08-11 Arp 87: Srážka galaxií z Hubbla
  10. Youtube.com: Formation of a Polar Disk Galaxy

Štítky: Galaxie, Polární prstenec, Hydrogen gas


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »