Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venkovská versus městská obloha

Uznání a copyright: Tomáš Slovinský; Text: Matipon Tangmatitham (NARIT)

Ze světa mizí tmavá obloha. S modernizací přichází umělé osvětlení, které osvětluje noc. Osvětlení sice umožňuje moderním lidem vidět, ale většina světla se promrhá svícením do nebe. Světelné znečištění nejenom že mrhá energií, ale při odrazu světla v zemské atmosféře zpátky dolů zjasňuje noc, což narušuje život v přírodě, poškozuje lidské zdraví a přitom jen velmi málo předchází kriminalitě. Vzhledem ke světelnému znečištění je tmavá noční obloha pro nové generace vzácností. Zatímco ve velkým městech se nedá mnoho udělat, tak pro krajinu na venkově by mohlo být přínosem osvětlení, které by chránilo svícení na noční oblohu tam, kde není potřeba. Panoráma obsahuje 6 svislých segmentů z různých míst na Slovensku, které byly zachyceny stejným vybavením, ve stejnou dobu v noci a poté byly stejným způsobem digitálně zpracovány. I když na městské obloze nejvíce vlevo nejsou vůbec vidět hvězdy, tak venkovská obloha zcela vpravo je skvostně tmavá. I vy můžete ochraňovat podivuhodnosti vaší noční oblohy volbou vhodného osvětlení přátelského k noční obloze tam, kde je to možné.

Seznam odkazů v popisu

 1. NationalGeographic.com: Our nights are getting brighter, and Earth is paying the price
 2. Wikipedia: Lighting
 3. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 4. LightPollutionMap.info: World Light pollution map
 5. Darksky.org: Light Pollution Wastes Energy and Money
 6. Darksky.org: Light Pollution Effects on Wildlife and Ecosystems
 7. Darksky.org: Lighting, Crime and Safety
 8. OSR.org: Have You Seen the Milky Way? Most People Can’t
 9. APOD: 2019-05-16 Tmavá obloha: Zapněte noc
 10. Wikipedia: Slovakia
 11. DePaul.edu: RAND: Předpověď domácího počítače
 12. APOD: 2008-04-16 Chráněná noční obloha nad Flagstaffem
 13. DarkSky.org: Outdoor Lighting Basics

Štítky: Jas oblohy, Light pollution, Noční obloha


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »