Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venkovská versus městská obloha

Uznání a copyright: Tomáš Slovinský; Text: Matipon Tangmatitham (NARIT)

Ze světa mizí tmavá obloha. S modernizací přichází umělé osvětlení, které osvětluje noc. Osvětlení sice umožňuje moderním lidem vidět, ale většina světla se promrhá svícením do nebe. Světelné znečištění nejenom že mrhá energií, ale při odrazu světla v zemské atmosféře zpátky dolů zjasňuje noc, což narušuje život v přírodě, poškozuje lidské zdraví a přitom jen velmi málo předchází kriminalitě. Vzhledem ke světelnému znečištění je tmavá noční obloha pro nové generace vzácností. Zatímco ve velkým městech se nedá mnoho udělat, tak pro krajinu na venkově by mohlo být přínosem osvětlení, které by chránilo svícení na noční oblohu tam, kde není potřeba. Panoráma obsahuje 6 svislých segmentů z různých míst na Slovensku, které byly zachyceny stejným vybavením, ve stejnou dobu v noci a poté byly stejným způsobem digitálně zpracovány. I když na městské obloze nejvíce vlevo nejsou vůbec vidět hvězdy, tak venkovská obloha zcela vpravo je skvostně tmavá. I vy můžete ochraňovat podivuhodnosti vaší noční oblohy volbou vhodného osvětlení přátelského k noční obloze tam, kde je to možné.

Seznam odkazů v popisu

 1. NationalGeographic.com: Our nights are getting brighter, and Earth is paying the price
 2. Wikipedia: Lighting
 3. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 4. LightPollutionMap.info: World Light pollution map
 5. Darksky.org: Light Pollution Wastes Energy and Money
 6. Darksky.org: Light Pollution Effects on Wildlife and Ecosystems
 7. Darksky.org: Lighting, Crime and Safety
 8. OSR.org: Have You Seen the Milky Way? Most People Can’t
 9. APOD: 2019-05-16 Tmavá obloha: Zapněte noc
 10. Wikipedia: Slovakia
 11. DePaul.edu: RAND: Předpověď domácího počítače
 12. APOD: 2008-04-16 Chráněná noční obloha nad Flagstaffem
 13. DarkSky.org: Outdoor Lighting Basics

Štítky: Jas oblohy, Light pollution, Noční obloha


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »