Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venkovská versus městská obloha

Uznání a copyright: Tomáš Slovinský; Text: Matipon Tangmatitham (NARIT)

Ze světa mizí tmavá obloha. S modernizací přichází umělé osvětlení, které osvětluje noc. Osvětlení sice umožňuje moderním lidem vidět, ale většina světla se promrhá svícením do nebe. Světelné znečištění nejenom že mrhá energií, ale při odrazu světla v zemské atmosféře zpátky dolů zjasňuje noc, což narušuje život v přírodě, poškozuje lidské zdraví a přitom jen velmi málo předchází kriminalitě. Vzhledem ke světelnému znečištění je tmavá noční obloha pro nové generace vzácností. Zatímco ve velkým městech se nedá mnoho udělat, tak pro krajinu na venkově by mohlo být přínosem osvětlení, které by chránilo svícení na noční oblohu tam, kde není potřeba. Panoráma obsahuje 6 svislých segmentů z různých míst na Slovensku, které byly zachyceny stejným vybavením, ve stejnou dobu v noci a poté byly stejným způsobem digitálně zpracovány. I když na městské obloze nejvíce vlevo nejsou vůbec vidět hvězdy, tak venkovská obloha zcela vpravo je skvostně tmavá. I vy můžete ochraňovat podivuhodnosti vaší noční oblohy volbou vhodného osvětlení přátelského k noční obloze tam, kde je to možné.

Seznam odkazů v popisu

 1. NationalGeographic.com: Our nights are getting brighter, and Earth is paying the price
 2. Wikipedia: Lighting
 3. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 4. LightPollutionMap.info: World Light pollution map
 5. Darksky.org: Light Pollution Wastes Energy and Money
 6. Darksky.org: Light Pollution Effects on Wildlife and Ecosystems
 7. Darksky.org: Lighting, Crime and Safety
 8. OSR.org: Have You Seen the Milky Way? Most People Can’t
 9. APOD: 2019-05-16 Tmavá obloha: Zapněte noc
 10. Wikipedia: Slovakia
 11. DePaul.edu: RAND: Předpověď domácího počítače
 12. APOD: 2008-04-16 Chráněná noční obloha nad Flagstaffem
 13. DarkSky.org: Outdoor Lighting Basics

Štítky: Jas oblohy, Light pollution, Noční obloha


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »