Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tok času

Uznání a copyright: Paul Schmit

Toto až nadpřirozené časosběrné panoráma krajiny zaznamenalo oblohu za předúsvitové modré hodinky a při východu Slunce. Změna času byla zachycena blízko začátku jara na severní polokouli na Zemi mezi 4:30 a 7:00 ráno z vyhlídky na údolí Rio Grande v severním Novém Mexiku. Snímky začaly sledovat noční obohu těsně před začátkem svítání a tak je přes jižní (pravý) okraj snímku vidět Mléčná dráha. Řada krátkých a dlouhých expozic směrem k východu rozlišila proměnlivou jasnost při východu Slunce nad vzdálenými vrcholky pohoří Sangre de Cristo. Expozice pořízené mezitím při jarní ranní modré hodince jsou využity na spojení oblohy v noci a při východu nad vysoko položenou pouštní krajinou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Milky Way Chasers Group: Paul Schmidt
  2. Youtube.com: NASA's Earth minute
  3. TWANight.org: The World At Night
  4. Google.com: Sunrise images search
  5. APOD: 2019-10-11 Planeta Země v modré hodince



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »