Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní úplněk

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Z domu ten úplněk vypadal jasný. Při západu Slunce 7./8. dubna vyšel první úplněk po jarní rovnodenosti a začátku jara na severní polokouli. Dubnový úplněk také nastal blízko perigea, nejbližšího bodu eliptické dráhy Měsíce. Bylo to blíže perigeu, než u kteréhokoliv jiného úplňku v roce 2020, takže to byl nejjasnější úplněk v roce. K zachycení vizuálního dojmu byla pořízena řada expozic, aby bylo vidět listí v popředí a jasný kotouč Měsíce. Nadějný jarní obraz byl pořízen z domácí zahrady pod oblohou nad čínským městem Chongqing.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: National Aeronautics and Space Administration
  2. ChinaDaily.com.cn: Language Tips
  3. APOD: 2020-03-20Ráno, planety, Měsíc a Montreal
  4. APOD: 2020-03-14 Východ Měsíce a stín hory
  5. NASA: What is a Supermoon?
  6. EarthSky.org: Year’s biggest and brightest supermoon on April 7-8
  7. Wikipedia: Paper_mulberry
  8. APOD: 2014-10-11 Zatmění při východu Měsíce

Štítky: Vernal equinox, Úplněk, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »