Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní úplněk

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Z domu ten úplněk vypadal jasný. Při západu Slunce 7./8. dubna vyšel první úplněk po jarní rovnodenosti a začátku jara na severní polokouli. Dubnový úplněk také nastal blízko perigea, nejbližšího bodu eliptické dráhy Měsíce. Bylo to blíže perigeu, než u kteréhokoliv jiného úplňku v roce 2020, takže to byl nejjasnější úplněk v roce. K zachycení vizuálního dojmu byla pořízena řada expozic, aby bylo vidět listí v popředí a jasný kotouč Měsíce. Nadějný jarní obraz byl pořízen z domácí zahrady pod oblohou nad čínským městem Chongqing.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: National Aeronautics and Space Administration
  2. ChinaDaily.com.cn: Language Tips
  3. APOD: 2020-03-20Ráno, planety, Měsíc a Montreal
  4. APOD: 2020-03-14 Východ Měsíce a stín hory
  5. NASA: What is a Supermoon?
  6. EarthSky.org: Year’s biggest and brightest supermoon on April 7-8
  7. Wikipedia: Paper_mulberry
  8. APOD: 2014-10-11 Zatmění při východu Měsíce

Štítky: Vernal equinox, Úplněk, Přízemí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »