Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády v dubnu

Uznání a copyright: Antonio Finazzi

Naše brilatní Večernice Venuše byla začátkem dubna vidět na obloze na celém světě jak přechází přes nádhernou hvězdokupu Plejády. Složený obraz sleduje každý den dráhu této vnitřní planety při krásné konjunkci s hvězdami Plejád. Zorné pole teleobjektivu vyplněné za hvězdami vedenými expozicemi také odpovídá tomu, co mohli pozorovatelé triedrem vidět. Hvězdokupa i planeta jsou snadno vidět i pouhým okem, ale paprsčitý vzhled naší sesterské planety na obrázku je výsledkem difrakce, která vzniká na čočkách teleobjektivu. Všechny snímky byly pořízeny ze zahrady u domu v městě Chiuduno u Bergama v italské Lombardii, kde bylo naštěstí dobré počasí a jasné jarní noci.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Sky Science Website: Moon, Venus, and the Pleiades: 2020
  2. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  3. AstronomersWithoutBorders.org: Global Astronomy Month
  4. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  5. APOD: 2020-04-02 Venuše a Plejády v dubnu

Štítky: Plejády, Venuše, Konjunkce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »