Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Plejády v dubnu

Uznání a copyright: Antonio Finazzi

Naše brilatní Večernice Venuše byla začátkem dubna vidět na obloze na celém světě jak přechází přes nádhernou hvězdokupu Plejády. Složený obraz sleduje každý den dráhu této vnitřní planety při krásné konjunkci s hvězdami Plejád. Zorné pole teleobjektivu vyplněné za hvězdami vedenými expozicemi také odpovídá tomu, co mohli pozorovatelé triedrem vidět. Hvězdokupa i planeta jsou snadno vidět i pouhým okem, ale paprsčitý vzhled naší sesterské planety na obrázku je výsledkem difrakce, která vzniká na čočkách teleobjektivu. Všechny snímky byly pořízeny ze zahrady u domu v městě Chiuduno u Bergama v italské Lombardii, kde bylo naštěstí dobré počasí a jasné jarní noci.

Seznam odkazů v popisu

  1. Facebook: Sky Science Website: Moon, Venus, and the Pleiades: 2020
  2. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  3. AstronomersWithoutBorders.org: Global Astronomy Month
  4. NASA: Venus - Planetary Hot Spot
  5. APOD: 2020-04-02 Venuše a Plejády v dubnu

Štítky: Plejády, Venuše, Konjunkce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »