Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta na sever

Uznání a copyright: Mario Konang

Co by se stalo, pokud byste šli pořád na sever? Severní směr je na Zemi místem na obzoru pod severním nebeským pólem, kolem kterého se pomalu zdánlivě otáčejí hvězdy, a který zůstává neměnný. Severní pól otáčení se na obloze nikdy neposouvá, ani ve dne, ani v noci a jeho výška vždycky odpovídá vaší zeměpisné šířce. Čím dále půjdete na sever, tím výš bude severní pól vidět. Až nakonec dojdete na severní pól Země, tak hvězdy budou kroužit kolem bodu přímo nad vaší hlavou. Tento obrázek tvoří sečtené snímky za 4 hodiny a ukazuje kruhové stopy hvězd kolem severního nebeského pólu. Jasná hvězda u severního nebeského pólu je Polaris, též známá jako Severka. Osvětlenou cestu vytvořil sám astrofotograf svojí čelovkou, když více jak před týdnem cik-cak stoupal na kopec v Dolním Sasku v Německu. Astrofotograf je sem tam také vidět - jako stín. Země má ve skutečnosti dva póly otáčení a v podstatě to samé se stane, pokud začnete na zemském rovníku a půjdete na jih.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth
  2. APOD: 2001-01-10 Podívejte se na otáčení oblohy
  3. Wikipedia: Latitude
  4. NOAA.gov: Wandering of the Geomagnetic poles
  5. NOAA.gov: Live from the North Pole!
  6. APOD: 2019-01-18 Cirkumpolární stopy hvězd
  7. APOD: 2019-12-07 Linie času
  8. Csbsju.edu: How an observer's latitude affects visible sky
  9. Wikipedia: Celestial_pole
  10. Wikipedia: Polaris
  11. Youtube.com: Best of DRONE FOOTAGE 2018 - Lower Saxony Germany - COMPILATION - Niedersachsen von oben
  12. Wikipedia: Germany
  13. DreamsTime.com: two-grey-cats-sit-next-to-each-other-look-different-directions-stray-139618628.jpg
  14. APOD: 2020-02-12 Stopy hvězd ze severu a z jihu

Štítky: North, Stopy hvězd, Země


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »