Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta na sever

Uznání a copyright: Mario Konang

Co by se stalo, pokud byste šli pořád na sever? Severní směr je na Zemi místem na obzoru pod severním nebeským pólem, kolem kterého se pomalu zdánlivě otáčejí hvězdy, a který zůstává neměnný. Severní pól otáčení se na obloze nikdy neposouvá, ani ve dne, ani v noci a jeho výška vždycky odpovídá vaší zeměpisné šířce. Čím dále půjdete na sever, tím výš bude severní pól vidět. Až nakonec dojdete na severní pól Země, tak hvězdy budou kroužit kolem bodu přímo nad vaší hlavou. Tento obrázek tvoří sečtené snímky za 4 hodiny a ukazuje kruhové stopy hvězd kolem severního nebeského pólu. Jasná hvězda u severního nebeského pólu je Polaris, též známá jako Severka. Osvětlenou cestu vytvořil sám astrofotograf svojí čelovkou, když více jak před týdnem cik-cak stoupal na kopec v Dolním Sasku v Německu. Astrofotograf je sem tam také vidět - jako stín. Země má ve skutečnosti dva póly otáčení a v podstatě to samé se stane, pokud začnete na zemském rovníku a půjdete na jih.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth
  2. APOD: 2001-01-10 Podívejte se na otáčení oblohy
  3. Wikipedia: Latitude
  4. NOAA.gov: Wandering of the Geomagnetic poles
  5. NOAA.gov: Live from the North Pole!
  6. APOD: 2019-01-18 Cirkumpolární stopy hvězd
  7. APOD: 2019-12-07 Linie času
  8. Csbsju.edu: How an observer's latitude affects visible sky
  9. Wikipedia: Celestial_pole
  10. Wikipedia: Polaris
  11. Youtube.com: Best of DRONE FOOTAGE 2018 - Lower Saxony Germany - COMPILATION - Niedersachsen von oben
  12. Wikipedia: Germany
  13. DreamsTime.com: two-grey-cats-sit-next-to-each-other-look-different-directions-stray-139618628.jpg
  14. APOD: 2020-02-12 Stopy hvězd ze severu a z jihu

Štítky: North, Stopy hvězd, Země


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »