Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirkumpolární stopy hvězd

Uznání a copyright: Gabriel Funes

Jak se Země otáčí kolem své osy, tak se na tomto dobře komponovaném snímku z Tenerife na Kanárských ostrovech zdá, že hvězdy obíhají kolem observatoře. Barevné soustředné oblouky, které sledují hvězdy, mají ve skutečnosti střed v severním nebeském pólu naší planety. Pro astrofotografy na severní polokouli, stejně jako pro nebeské navigátory, je velice pohodlná jasná hvězda Polárka (Polaris), která je blízko pólu a na této scéně se nachází za kopulí dalekohledu. Obraz byl složen ze série více než 200 expozic pořízených kamerou na stativu, která trvala asi 4 hodiny. Observatoř tu jasnou, tmavou noc nepracovala, ale to není překvapivé. Kopule totiž hostí sluneční dalekohled THEMIS observatoře Teide.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Star Trails Seen From Low Earth Orbit
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  4. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  5. Iac.es: THEMIS

Štítky: Stopy hvězd, Observatoř, Themis


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »