Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chata pod hvězdami

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Nad rodinnou horskou chatou s přezdívkou Gocka a dřevěnými sáněmi z předchozí generace se tiše klenou hvězdy. Jediná expozice byla pořízena 6. ledna ze švédského Tanndalen, jako vizuální vzpomínka na horské lyžování za tmy. Scénou prochází bledý pás hvězdného světla Mléčné dráhy. Jasná hvězda Rigel u nohy lovce Oriona září zrovna nad rukojetí starých odrážecích sání. Nejjasnější hvězda nahoře je Capella, alfa hvězda ve Vozkovi (Auriga). Na krásné obloze severní zimní noci jsou vidět dobře známé hvězdy zimního šestiúhelníku a také hvězdokupa Plejády.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth at Perihelion
  2. APOD: 2013-04-05 Kometa ze severu
  3. APOD: 2011-01-03 Zimní šestiúhelník nad Stagecoach v Koloradu

Štítky: Winter Hexagon, Orion, Capella


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »