Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chata pod hvězdami

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Nad rodinnou horskou chatou s přezdívkou Gocka a dřevěnými sáněmi z předchozí generace se tiše klenou hvězdy. Jediná expozice byla pořízena 6. ledna ze švédského Tanndalen, jako vizuální vzpomínka na horské lyžování za tmy. Scénou prochází bledý pás hvězdného světla Mléčné dráhy. Jasná hvězda Rigel u nohy lovce Oriona září zrovna nad rukojetí starých odrážecích sání. Nejjasnější hvězda nahoře je Capella, alfa hvězda ve Vozkovi (Auriga). Na krásné obloze severní zimní noci jsou vidět dobře známé hvězdy zimního šestiúhelníku a také hvězdokupa Plejády.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth at Perihelion
  2. APOD: 2013-04-05 Kometa ze severu
  3. APOD: 2011-01-03 Zimní šestiúhelník nad Stagecoach v Koloradu

Štítky: Winter Hexagon, Orion, Capella


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »