Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cirkumpolární stopy hvězd

Uznání a copyright: Gabriel Funes

Jak se Země otáčí kolem své osy, tak se na tomto dobře komponovaném snímku z Tenerife na Kanárských ostrovech zdá, že hvězdy obíhají kolem observatoře. Barevné soustředné oblouky, které sledují hvězdy, mají ve skutečnosti střed v severním nebeském pólu naší planety. Pro astrofotografy na severní polokouli, stejně jako pro nebeské navigátory, je velice pohodlná jasná hvězda Polárka (Polaris), která je blízko pólu a na této scéně se nachází za kopulí dalekohledu. Obraz byl složen ze série více než 200 expozic pořízených kamerou na stativu, která trvala asi 4 hodiny. Observatoř tu jasnou, tmavou noc nepracovala, ale to není překvapivé. Kopule totiž hostí sluneční dalekohled THEMIS observatoře Teide.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Star Trails Seen From Low Earth Orbit
  2. APOD: 2013-10-23 Severní nebeský strom
  3. APOD: 2011-05-14 Malý vůz
  4. APOD: 2007-05-19 Soustředné stopy listí
  5. Iac.es: THEMIS

Štítky: Stopy hvězd, Observatoř, Themis


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »