Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce při jeho západu

Uznání a copyright: Fred Espenak (MrEclipse.com)

Měsíc klouzal stínem Země 31. ledna 2018 při úplném lunárním zatmění. Na této časosběrné sekvenci z města Portal v Arizoně v USA začíná částečné zatmění Měsíce vysoko na západní obloze. Úplná fáze zatmění trvala asi 76 minut, ale totalita skončila, až kdy temný, zčervenalý Měsíc zapadl pod obzor. Nadcházející úplné zatmění Měsíce v noci 20./21. ledna bude pro pozorovatele v celé Americe v lepší poloze. Úplná fáze bude mít 62 minut, kdy bude Měsíc zcela pohroužen do tmavého umbrálního stínu Země, a ta nastane, když bude Měsíc nad obzorem. Pokud můžete, dívejte se. Příští úplné zatmění Měsíce viditelné odkudkoliv bude pozorovatelné až 26. května 2021 a úplná fáze bude tehdy trvat zhruba pouze 15 minut.

Seznam odkazů v popisu

  1. Vimeo.com: Lunar Eclipse-When the Moon passes through Earth’s shadow
  2. NASA: What Is an Eclipse?
  3. EarthSky.org: The total lunar eclipse of January 20-21
  4. SkyAndTelescope.com: A Guided Tour of January’s Total Lunar Eclipse
  5. MrEclipse.com: Lunar Eclipse Preview: 2015 - 2035

Štítky: Tle, Total lunar eclipse


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »