Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá planeta pro exoplanety

Uznání a copyright: Petr Horálek / ESO

Tato malá planeta je ve skutečnosti digitální mozaikou 360 x 180 stupňů zachycenou vysoko v chilské poušti Atacama na Zemi. Ty zdánlivě velké kopule hostí dalekohledy o průměru 1 metr jižní observatoře SPECULOOS. Dalekohledy se jménem inspirovaným sladkými sušenkami SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) opravdu pátrají po malých planetách. Jejich cílem je hledat poklesy jasnosti, které by mohly ukazovat na transity exoplanet pozemského typu kolem populace blízkých, malých, slabých, dosti studených hvězd. Na ne zas tak vzdáleném obzoru je vidět laserový paprsek adaptivní optiky z vrcholu observatoře ESO na Mount Paranal. Na noční obloze této malé planety také září centrální Mléčná dráha a Magellanova mračna.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-11-09 Výhled z malé planety
  2. ESO.org: SPECULOOS Southern Observatory
  3. NASA: NASA Telescope Reveals Largest Batch of Earth-Size, Habitable-Zone Planets Around Single Star
  4. APOD: 2018-05-18 Útok laserových pointačních hvězd
  5. Astronom.cz: From little planet to Exoplanets

Štítky: Exoplanet, Přechod, SPECULOOS, Dalekohled


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »