Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výhled z malé planety

Uznání a copyright: Gyorgy Soponyai

Nepanikařte. Tato projekce jako z malé planety vypadá zmateně, ale ve skutečnosti je digitálně zborcená a pospojovaná z mozaiky snímků, které pokrývají téměř 360x180 stupňů, s nadirem ve středu. Snímky byly pořízeny 31. října v noci z 30 metrů vysoké rozhledny na kopci nedaleko Tatabanya v Maďarsku na planetě Zemi. Mřížová konstrukce rozhledny pochází z místního důlního výtahu. Jelikož se planeta Země otáčí, tak 126 snímků 75 sekund dlouhých expozic také ukazuje zborcení soustředných stop hvězd se severním hvězdným pólem vlevo. Z tohoto místa se jižní pól nachází vpravo od středu, ale pod obzorem této malé planetky.

Štítky: Ngc6188, Ngc6188, Emisní mlhovina, Emisní mlhovina, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Young stars, Young stars, OB association, OB association


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »