Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Snímky na tomto kompozitním obrázku od sebe dělí 5 až 9 dní a to od konce dubna (vpravo dole) do 5. listopadu (vlevo nahoře) a přitom sledují zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu noční oblohou planety Země. Když na obrázek položíte kurzor, tak se vám tečky s daty spojí do zpětné smyčky Marsu v roce 2018 (a můžete si to ověřit na této animaci). Ovšem Mars na své oběžné dráze svůj směr pohybu nezměnil. Zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí je odrazem pohybu samotné Země. Zpětný (retrográdní) pohyb je vidět pokaždé, když Země předbíhá a nechá za sebou planety, které obíhají dále od Slunce jelikož se na své bližší dráze pohybuje rychleji. Mars byl 27 července 2018 ve své příznivé opozici se Sluncem, byl na své dráze nejblíže ke Slunci a zároveň na opačné straně od Slunce na pozemské obloze. Snímek z toho dne na tomto kompozitu byl pořízen během úplného zatmění Měsíce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »