Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Snímky na tomto kompozitním obrázku od sebe dělí 5 až 9 dní a to od konce dubna (vpravo dole) do 5. listopadu (vlevo nahoře) a přitom sledují zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu noční oblohou planety Země. Když na obrázek položíte kurzor, tak se vám tečky s daty spojí do zpětné smyčky Marsu v roce 2018 (a můžete si to ověřit na této animaci). Ovšem Mars na své oběžné dráze svůj směr pohybu nezměnil. Zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí je odrazem pohybu samotné Země. Zpětný (retrográdní) pohyb je vidět pokaždé, když Země předbíhá a nechá za sebou planety, které obíhají dále od Slunce jelikož se na své bližší dráze pohybuje rychleji. Mars byl 27 července 2018 ve své příznivé opozici se Sluncem, byl na své dráze nejblíže ke Slunci a zároveň na opačné straně od Slunce na pozemské obloze. Snímek z toho dne na tomto kompozitu byl pořízen během úplného zatmění Měsíce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »