Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Snímky na tomto kompozitním obrázku od sebe dělí 5 až 9 dní a to od konce dubna (vpravo dole) do 5. listopadu (vlevo nahoře) a přitom sledují zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu noční oblohou planety Země. Když na obrázek položíte kurzor, tak se vám tečky s daty spojí do zpětné smyčky Marsu v roce 2018 (a můžete si to ověřit na této animaci). Ovšem Mars na své oběžné dráze svůj směr pohybu nezměnil. Zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí je odrazem pohybu samotné Země. Zpětný (retrográdní) pohyb je vidět pokaždé, když Země předbíhá a nechá za sebou planety, které obíhají dále od Slunce jelikož se na své bližší dráze pohybuje rychleji. Mars byl 27 července 2018 ve své příznivé opozici se Sluncem, byl na své dráze nejblíže ke Slunci a zároveň na opačné straně od Slunce na pozemské obloze. Snímek z toho dne na tomto kompozitu byl pořízen během úplného zatmění Měsíce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »