Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars ve smyčce

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Snímky na tomto kompozitním obrázku od sebe dělí 5 až 9 dní a to od konce dubna (vpravo dole) do 5. listopadu (vlevo nahoře) a přitom sledují zpětný pohyb rudě zbarveného Marsu noční oblohou planety Země. Když na obrázek položíte kurzor, tak se vám tečky s daty spojí do zpětné smyčky Marsu v roce 2018 (a můžete si to ověřit na této animaci). Ovšem Mars na své oběžné dráze svůj směr pohybu nezměnil. Zdánlivý zpětný pohyb vzhledem ke hvězdám v pozadí je odrazem pohybu samotné Země. Zpětný (retrográdní) pohyb je vidět pokaždé, když Země předbíhá a nechá za sebou planety, které obíhají dále od Slunce jelikož se na své bližší dráze pohybuje rychleji. Mars byl 27 července 2018 ve své příznivé opozici se Sluncem, byl na své dráze nejblíže ke Slunci a zároveň na opačné straně od Slunce na pozemské obloze. Snímek z toho dne na tomto kompozitu byl pořízen během úplného zatmění Měsíce.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »