Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výhled z malé planety

Uznání a copyright: Gyorgy Soponyai

Nepanikařte. Tato projekce jako z malé planety vypadá zmateně, ale ve skutečnosti je digitálně zborcená a pospojovaná z mozaiky snímků, které pokrývají téměř 360x180 stupňů, s nadirem ve středu. Snímky byly pořízeny 31. října v noci z 30 metrů vysoké rozhledny na kopci nedaleko Tatabanya v Maďarsku na planetě Zemi. Mřížová konstrukce rozhledny pochází z místního důlního výtahu. Jelikož se planeta Země otáčí, tak 126 snímků 75 sekund dlouhých expozic také ukazuje zborcení soustředných stop hvězd se severním hvězdným pólem vlevo. Z tohoto místa se jižní pól nachází vpravo od středu, ale pod obzorem této malé planetky.

Štítky: Ngc6188, Ngc6188, Emisní mlhovina, Emisní mlhovina, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Young stars, Young stars, OB association, OB association


16. vesmírný týden 2021

16. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »