Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v objetí mladého měsíce

Uznání a copyright: Stan Honda

Dnes večer je Měsíc zase mladý, ale tento úžasný snímek mladého Měsíce u západního obzoru byl pořízen už 10. října těsně po západu Slunce. Zemský svit odrážený na noční straně Měsíce objímá uzoučký, slunečním světlem ozářený, více než 2 dny starý srpeček Měsíce. U obzoru jsou ve slábnoucích barvách soumraku vidět siluety antén radioteleskopu Very Large Array v Novém Mexiku na planetě Zemi. Pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se na pozemské obloze Měsíc jeví jako srpek, tak je z měsíčního povrchu vidět zářivě jasná Země téměř v úplňku. Popis zemského svitu jako slunečního světla odráženého zemskými oceány a osvětlujícím tmavý povrch Měsíce popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Crescent moon, Zemský svit


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »