Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v objetí mladého měsíce

Uznání a copyright: Stan Honda

Dnes večer je Měsíc zase mladý, ale tento úžasný snímek mladého Měsíce u západního obzoru byl pořízen už 10. října těsně po západu Slunce. Zemský svit odrážený na noční straně Měsíce objímá uzoučký, slunečním světlem ozářený, více než 2 dny starý srpeček Měsíce. U obzoru jsou ve slábnoucích barvách soumraku vidět siluety antén radioteleskopu Very Large Array v Novém Mexiku na planetě Zemi. Pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se na pozemské obloze Měsíc jeví jako srpek, tak je z měsíčního povrchu vidět zářivě jasná Země téměř v úplňku. Popis zemského svitu jako slunečního světla odráženého zemskými oceány a osvětlujícím tmavý povrch Měsíce popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Crescent moon, Zemský svit


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »