Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v objetí mladého měsíce

Uznání a copyright: Stan Honda

Dnes večer je Měsíc zase mladý, ale tento úžasný snímek mladého Měsíce u západního obzoru byl pořízen už 10. října těsně po západu Slunce. Zemský svit odrážený na noční straně Měsíce objímá uzoučký, slunečním světlem ozářený, více než 2 dny starý srpeček Měsíce. U obzoru jsou ve slábnoucích barvách soumraku vidět siluety antén radioteleskopu Very Large Array v Novém Mexiku na planetě Zemi. Pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se na pozemské obloze Měsíc jeví jako srpek, tak je z měsíčního povrchu vidět zářivě jasná Země téměř v úplňku. Popis zemského svitu jako slunečního světla odráženého zemskými oceány a osvětlujícím tmavý povrch Měsíce popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Crescent moon, Zemský svit


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »