Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý měsíc v objetí mladého měsíce

Uznání a copyright: Stan Honda

Dnes večer je Měsíc zase mladý, ale tento úžasný snímek mladého Měsíce u západního obzoru byl pořízen už 10. října těsně po západu Slunce. Zemský svit odrážený na noční straně Měsíce objímá uzoučký, slunečním světlem ozářený, více než 2 dny starý srpeček Měsíce. U obzoru jsou ve slábnoucích barvách soumraku vidět siluety antén radioteleskopu Very Large Array v Novém Mexiku na planetě Zemi. Pohled z Měsíce by byl také úžasný. Když se na pozemské obloze Měsíc jeví jako srpek, tak je z měsíčního povrchu vidět zářivě jasná Země téměř v úplňku. Popis zemského svitu jako slunečního světla odráženého zemskými oceány a osvětlujícím tmavý povrch Měsíce popsal před 500 lety Leonardo da Vinci.

Štítky: Crescent moon, Zemský svit


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »