Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Apolla 15: Průzkum kosmonauty

Uznání a copyright: NASA, USGS, Apollo 15 Crew

Jaké by to bylo zkoumat Měsíc? Výpravy Apollo, které koncem let 1960-tých a začátkem let 1970-tých vyslala NASA daly lidem právě takovou možnost. Výprava Apolla 15 byla zvlášť určená k lepšímu pochopení povrchu Měsíce prostřednictvím výzkumu pohoří, údolí, moří (maria) a vrchovin. Kosmonauté David Scott a James Irwin strávili na Měsíci téměř 3 dny, zatímco nahoře ve velitelském modulu obíhal Alfred Worden. Tato výprava odstartovala ze Země 26. července 1971 a byla první, která využila vozidlo Lunar Roving Vehicle. Na digitálně pospojovaném panorámatu je vidět, jak David Scott zkoumá své okolí včetně balvanu před vrcholem Mt. Hadley Delta. Vpravo je vidět stín Jamese Irwina a při zarolování doprava uvidíte dobře osvětlený a různorodý lunární terén. Výprava Apolla 15 se vrátila s asi 76 kilogramy měsíčních hornin k podrobnému výzkumu. NASA a další kosmické agentury plánují být nadále v čele lidstva při výzkumu Měsíce, Marsu a ještě dál.

Štítky: Apollo 15, Měsíc, Lunar rover


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »