Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Apolla 15: Průzkum kosmonauty

Uznání a copyright: NASA, USGS, Apollo 15 Crew

Jaké by to bylo zkoumat Měsíc? Výpravy Apollo, které koncem let 1960-tých a začátkem let 1970-tých vyslala NASA daly lidem právě takovou možnost. Výprava Apolla 15 byla zvlášť určená k lepšímu pochopení povrchu Měsíce prostřednictvím výzkumu pohoří, údolí, moří (maria) a vrchovin. Kosmonauté David Scott a James Irwin strávili na Měsíci téměř 3 dny, zatímco nahoře ve velitelském modulu obíhal Alfred Worden. Tato výprava odstartovala ze Země 26. července 1971 a byla první, která využila vozidlo Lunar Roving Vehicle. Na digitálně pospojovaném panorámatu je vidět, jak David Scott zkoumá své okolí včetně balvanu před vrcholem Mt. Hadley Delta. Vpravo je vidět stín Jamese Irwina a při zarolování doprava uvidíte dobře osvětlený a různorodý lunární terén. Výprava Apolla 15 se vrátila s asi 76 kilogramy měsíčních hornin k podrobnému výzkumu. NASA a další kosmické agentury plánují být nadále v čele lidstva při výzkumu Měsíce, Marsu a ještě dál.

Štítky: Apollo 15, Měsíc, Lunar rover


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »