Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna ve hvězdách, plynu a prachu

Uznání a copyright: Nelson Ortega

Majestátní mlhovina Laguna je plná horkého plynu a je domovem mnoha mladých hvězd. Mlhovina Laguna měří asi 100 světelných let, nachází se asi 500 světelných let daleko a je tak velká a jasná, že se dá vidět i bez dalekohledu v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Je vidět mnoho hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v mlhovině vznikla teprve před několika milióny let. Větší mlhovina, též známá jako M8 a NGC 6523 se jmenují "Laguna" pro svůj pás prachu, který je vidět od středu otevřené hvězdokupy vlevo. Tento snímek byl pořízen ve třech barvách s podrobnostmi, které vynikají ve světle emitovaném vodíkem. V Laguně nadále vznikají hvězdy, jak o tom svědčí mnoho tmavých, prachem plných globulí, které se tam vyskytují.

Štítky: Lagoon Nebula, Vodík, Hvězdy


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »