Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna ve hvězdách, plynu a prachu

Uznání a copyright: Nelson Ortega

Majestátní mlhovina Laguna je plná horkého plynu a je domovem mnoha mladých hvězd. Mlhovina Laguna měří asi 100 světelných let, nachází se asi 500 světelných let daleko a je tak velká a jasná, že se dá vidět i bez dalekohledu v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Je vidět mnoho hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v mlhovině vznikla teprve před několika milióny let. Větší mlhovina, též známá jako M8 a NGC 6523 se jmenují "Laguna" pro svůj pás prachu, který je vidět od středu otevřené hvězdokupy vlevo. Tento snímek byl pořízen ve třech barvách s podrobnostmi, které vynikají ve světle emitovaném vodíkem. V Laguně nadále vznikají hvězdy, jak o tom svědčí mnoho tmavých, prachem plných globulí, které se tam vyskytují.

Štítky: Lagoon Nebula, Vodík, Hvězdy


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »