Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující planetka Bennu ze sondy OSIRIS REx

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona

Mohla by někdy blízká planetka zasáhnout Zemi? Možná ano, ale pravděpodobně ne pro velice dlouhou dobu, i když se čeká, že v přístím století nějaká planetka proletí uvnitř oběžné dráhy Měsíce. Nicméně, abychom lépe porozuměli podstatě a oběžné dráze všech blízkozemních planetek, tak NASA vyslala sondu OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer), aby jednu takovou planetku prozkoumala: 500 metrů velkou planetku 101955 Bennu. Kosmická Sonda OSIRIS-REx byla vypuštěna v roce 2016 a nyní se už k Bennu přibližuje a nejprve má zmapovat drsný povrch této planetky. Na zrychleném videu, které bylo pořízeno už dříve tento měsíc, je rotační perioda Bennu 4,25 hodin stlačena do 7 sekund. Bennu se svým tvarem diamantu podobá planetce Ryugu, kterou nyní zkoumá japonská kosmická sonda Hayabusa2. Přesná budoucí dráha Bennu je trochu nejistá, jelikož prochází blízko Země a působí na ni Jarkovského jev, malá síla, kterou způsobuje rotací vyvolávané asymetrické infračervené vyzařování. Pokud půjde všechno podle plánu, tak se ORISIS-REx v roce 2020 planetky dotkne, odebere vzorky půdy a v roce 2023 se s nimi vrátí na Zemi k podrobné analýze.

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek planetky (52768) 1998 OR2

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Blíženců. Planetka se má během měsíce dubna stát výzkumným objektem radioteleskopu v Goldstone.

Další informace »