Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující planetka Bennu ze sondy OSIRIS REx

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona

Mohla by někdy blízká planetka zasáhnout Zemi? Možná ano, ale pravděpodobně ne pro velice dlouhou dobu, i když se čeká, že v přístím století nějaká planetka proletí uvnitř oběžné dráhy Měsíce. Nicméně, abychom lépe porozuměli podstatě a oběžné dráze všech blízkozemních planetek, tak NASA vyslala sondu OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer), aby jednu takovou planetku prozkoumala: 500 metrů velkou planetku 101955 Bennu. Kosmická Sonda OSIRIS-REx byla vypuštěna v roce 2016 a nyní se už k Bennu přibližuje a nejprve má zmapovat drsný povrch této planetky. Na zrychleném videu, které bylo pořízeno už dříve tento měsíc, je rotační perioda Bennu 4,25 hodin stlačena do 7 sekund. Bennu se svým tvarem diamantu podobá planetce Ryugu, kterou nyní zkoumá japonská kosmická sonda Hayabusa2. Přesná budoucí dráha Bennu je trochu nejistá, jelikož prochází blízko Země a působí na ni Jarkovského jev, malá síla, kterou způsobuje rotací vyvolávané asymetrické infračervené vyzařování. Pokud půjde všechno podle plánu, tak se ORISIS-REx v roce 2020 planetky dotkne, odebere vzorky půdy a v roce 2023 se s nimi vrátí na Zemi k podrobné analýze.

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »