Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující planetka Bennu ze sondy OSIRIS REx

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona

Mohla by někdy blízká planetka zasáhnout Zemi? Možná ano, ale pravděpodobně ne pro velice dlouhou dobu, i když se čeká, že v přístím století nějaká planetka proletí uvnitř oběžné dráhy Měsíce. Nicméně, abychom lépe porozuměli podstatě a oběžné dráze všech blízkozemních planetek, tak NASA vyslala sondu OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer), aby jednu takovou planetku prozkoumala: 500 metrů velkou planetku 101955 Bennu. Kosmická Sonda OSIRIS-REx byla vypuštěna v roce 2016 a nyní se už k Bennu přibližuje a nejprve má zmapovat drsný povrch této planetky. Na zrychleném videu, které bylo pořízeno už dříve tento měsíc, je rotační perioda Bennu 4,25 hodin stlačena do 7 sekund. Bennu se svým tvarem diamantu podobá planetce Ryugu, kterou nyní zkoumá japonská kosmická sonda Hayabusa2. Přesná budoucí dráha Bennu je trochu nejistá, jelikož prochází blízko Země a působí na ni Jarkovského jev, malá síla, kterou způsobuje rotací vyvolávané asymetrické infračervené vyzařování. Pokud půjde všechno podle plánu, tak se ORISIS-REx v roce 2020 planetky dotkne, odebere vzorky půdy a v roce 2023 se s nimi vrátí na Zemi k podrobné analýze.

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »