Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa Atlas V vynáší OSIRIS REx

Uznání videa: United Launch Alliance, NASA

Už jste někdy viděli startovat raketu do Sluneční soustavy? Velká raketa Atlas V minulý měsíc vynesla ze startovacího komplexu 41 na Floridě kosmickou sondu ORISIX-REx. Tato kosmická sonda se pokusí o přistání na planetce Bennu a o návrat horniny zpět na Zemi. Planetka 101955 Bennu obíhá Slunce blízko Země, měří asi 500 metrů, jelikož její povrch pokrývá uhlík, tak je tmavá a je u ní pravděpodobnost 1 k 2500, že v několika příštích tisíciletích zasáhne Zemi. Pěkné 2,5 minuty dlouhé video ukazuje vyvezení rakety Atlas V, její přípravu a start včetně oddělení pomocného startovacího motoru. Pokud všechno půjde podle plánu, tak ORISIS-REx přiletí k Bennu v roce 2018 a na Zemi se vrátí se vzorky v roce 2023. Jedním z vědeckých cílů OSIRIS-REx je lepší pochopení toho, zda srážky Země s na uhlík bohatými planetkami jako je Bennu, mohly na Zemi dodat významné množství vody a organických molekul, které jsou nezbytné pro vývoj života.
Poznámka překladatele: Tento snímek měl být původně zobrazen 10. října (a v české verzi byl), ale na poslední chvíli byl nahrazen snímkem Větry na Zemi.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Raketa, Launch, OSIRIS-REx, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »