Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start sondy OSIRIS REx

Uznání: United Launch Alliance

Když se Slunce ve čtvrtek klonilo k západu, tak jasné nebe bylo svědkem startu kosmické sondy OSIRIS-REx. Na tomto širokoúhlém pohledu na startovací rampu a zapadající Slunce je vidět start rakety Atlas V s jediným pomocným startovacím motorem na TPH. OSIRIS-REx letí k planetce Bennu o velikosti hory a má se sní setkat v roce 2018. Kosmická sonda nejprve znovu prolétne kolem své mateřské planety Země a po manévru s gravitační asistencí se vydá na svou cestu. Po podrobném průzkumu planetky Bennu odebere OSIRIS-REx po v roce 2020 vzorek povrchu planetky a v roce 2023 ho přinese zpátky na Zemi. Pokud všechno dobře půjde, tak se bude jednat o největší kosmickou výpravu s návratem vzorků od dob Apolla.

Štítky: OSIRIS-REx, Launch, Atlas V, Raketa, Kerbal


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »