Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široká a hluboká Laguna

Uznání a copyright: Michael Miller, Jimmy Walker

Turbulentní kosmické hlubiny mlhoviny Laguna obývají hřebeny zářivého mezihvězdného plynu a tmavá prachová mračna. Tato jasná hvězdotvorná oblast, též známá jako M8, je vzdálená asi 5000 světelných let. Je populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) kolem středu naší Galaxie Mléčná dráha. Laguna na hloubkovém pohledu měří skoro 100 světelných let a dominuje jí výmluvná červená emise atomů ionizovaného vodíku po rekombinaci s odtrženými elektrony. Útvar vpravo od středu ve tvaru přesýpacích hodin je plyn ionizovaný a opracovaný energetickou radiací a extrémními hvězdnými větry hmotných mladých hvězd. Mnohé jasné hvězdy v otevřené hvězdokupě NGC 6530, které se v mlhovině Laguna pohybují, vznikly teprve před několika milióny let.

Štítky: Ngc6530, M8, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »