Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start sondy OSIRIS REx

Uznání: United Launch Alliance

Když se Slunce ve čtvrtek klonilo k západu, tak jasné nebe bylo svědkem startu kosmické sondy OSIRIS-REx. Na tomto širokoúhlém pohledu na startovací rampu a zapadající Slunce je vidět start rakety Atlas V s jediným pomocným startovacím motorem na TPH. OSIRIS-REx letí k planetce Bennu o velikosti hory a má se sní setkat v roce 2018. Kosmická sonda nejprve znovu prolétne kolem své mateřské planety Země a po manévru s gravitační asistencí se vydá na svou cestu. Po podrobném průzkumu planetky Bennu odebere OSIRIS-REx po v roce 2020 vzorek povrchu planetky a v roce 2023 ho přinese zpátky na Zemi. Pokud všechno dobře půjde, tak se bude jednat o největší kosmickou výpravu s návratem vzorků od dob Apolla.

Štítky: OSIRIS-REx, Launch, Atlas V, Raketa, Kerbal


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »