Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna voda na Zemi

Uznání ilustrace copyright: Jack Cook, Adam Nieman, Woods Hole Oceanographic Institution, Howard Perlman, USGS

Jakou část planety Země tvoří voda? Ve skutečnosti velice malou. Přestože vodní oceány pokrývají asi 70 procent zemského povrchu, tak ve srovnání s poloměrem Země jsou tyto oceány mělké. Na ilustraci je vidět, co by se stalo, pokud by veškerá voda na nebo blízko pod povrchem utvořila kouli. Poloměr takové koule by byl pouhých 700 kilometrů, což je méně než polovina poloměru pozemského Měsíce, ale o něco větší, než Saturnův měsíc Rhea, který je jako mnoho měsíců ve vnější Sluneční soustavě tvořen vodním ledem. Jak se ale toto množství vody dostalo na Zemi a zda je nějaké významné množství uvězněno hluboko pod povrchem Země zůstává předmětem výzkumu.

Průzkum: Viděli jste už obrázek z dnešního APODu dříve?

Štítky: Země, Voda, Sluneční soustava


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »