Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna voda na Zemi

Uznání ilustrace copyright: Jack Cook, Adam Nieman, Woods Hole Oceanographic Institution, Howard Perlman, USGS

Jakou část planety Země tvoří voda? Ve skutečnosti velice malou. Přestože vodní oceány pokrývají asi 70 procent zemského povrchu, tak ve srovnání s poloměrem Země jsou tyto oceány mělké. Na ilustraci je vidět, co by se stalo, pokud by veškerá voda na nebo blízko pod povrchem utvořila kouli. Poloměr takové koule by byl pouhých 700 kilometrů, což je méně než polovina poloměru pozemského Měsíce, ale o něco větší, než Saturnův měsíc Rhea, který je jako mnoho měsíců ve vnější Sluneční soustavě tvořen vodním ledem. Jak se ale toto množství vody dostalo na Zemi a zda je nějaké významné množství uvězněno hluboko pod povrchem Země zůstává předmětem výzkumu.

Průzkum: Viděli jste už obrázek z dnešního APODu dříve?

Štítky: Země, Voda, Sluneční soustava


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »