Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna voda na Zemi

Uznání ilustrace copyright: Jack Cook, Adam Nieman, Woods Hole Oceanographic Institution, Howard Perlman, USGS

Jakou část planety Země tvoří voda? Ve skutečnosti velice malou. Přestože vodní oceány pokrývají asi 70 procent zemského povrchu, tak ve srovnání s poloměrem Země jsou tyto oceány mělké. Na ilustraci je vidět, co by se stalo, pokud by veškerá voda na nebo blízko pod povrchem utvořila kouli. Poloměr takové koule by byl pouhých 700 kilometrů, což je méně než polovina poloměru pozemského Měsíce, ale o něco větší, než Saturnův měsíc Rhea, který je jako mnoho měsíců ve vnější Sluneční soustavě tvořen vodním ledem. Jak se ale toto množství vody dostalo na Zemi a zda je nějaké významné množství uvězněno hluboko pod povrchem Země zůstává předmětem výzkumu.

Průzkum: Viděli jste už obrázek z dnešního APODu dříve?

Štítky: Země, Voda, Sluneční soustava


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »