Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Měsíci byla ve stínu objevena voda

Credit: LCROSS, NASA

Proč je voda na Měsíci? Minulý měsíc dopadl do trvale zastíněného kráteru v blízkosti jižního pólu velký impaktor mise LCROSS. Z družice se dal pozorovat oblak prachu, i když jej bylo obtížné rozlišit ze Země. Tento oblak je vidět ve viditelném světle nahoře. Předběžné výsledky chemické analýzy z minulého týdne zjevně ukazují, že tento oblak prachu obsahuje vodu. Tato voda je důležitá nejenom pro pochopení historie Měsíce, ale je to i možný rezervoár pro budoucí astronauty, kteří se budou snažit žít na Měsíci po dlouhou dobu. Zdroj lunární vody je nyní předmětem debaty. K možnému původu patří mnoho malých meteoritů, kometa, nebo prastará měsíční půda.

Štítky: Měsíc, Voda, Kráter


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »