Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na jihu Rhei

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že se za poslední miliardu let změnilo jen málo, takže Rhea ukazuje krátery tak staré, že už ani nejsou kruhové, jejich okraje poškodily novější krátery. Podobně jako pozemský Měsíc má i Rhea rotaci vázanou na Saturn a snímek nahoře ukazuje část povrchu Rhei, která je vždy přivrácená k Saturnu. Náběžný povrch Rhei má více kráterů než povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že asi 25 procent tvoří horniny a kovy. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn. Sonda Cassini proletěla kolem měsíce Rhea minulý měsíc a snímek nahoře pořídila ze vzdálenosti asi 350 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů, což ji činí po Titanu druhým největším měsícem. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení, včetně velkých světlých skvrn, jako je ta skoro nahoře.

Štítky: M81, M81 Group, Integrated Flux Nebula


48. vesmírný týden 2025

48. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 11. do 30. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrtiNa večerní obloze je dobře vidět Saturn, během noci je vysoko Jupiter. Setkání Venuše s Merkurem na ranní obloze bude pro pozorovatele obtížné vidět. Aktivita Slunce je nyní zatím nízká. SpaceX čelí problému při testech Super Heavy, Blue Origin mezitím připravuje lander pro Artemis a vylepšuje raketu New Glenn. ESA má vrcholný meeting, na němž se proberou plány pro příští roky. K ISS startuje Sojuz MS-28 s tříčlennou posádkou. Před 110 lety byla publikována Obecná teorie relativity Alberta Einsteina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bolid

Půlnoční ranní bolid

Další informace »