Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modul Philae na kometě 67P nalezen

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA/Navcam

Malý modul, který byl považován za ztracený, byl nyní nalezen. V roce 2014 od své mateřské kosmické sondy Rosetta k jádru komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko(vá) pomalu sestoupil modul Philae. Na povrchu ovšem přistávacímu modulu selhala harpuna, modul se dvakrát měkce odrazil a nakonec odeslal snímky z neznámého místa. Sonda Rosetta ovšem tento měsíc prolétla dostatečně nízko a svůj modul uviděla. Metr velký modul Philae je vidět na hlavním snímku zcela vpravo s vloženými snímky, které ho ukazují zvětšený a na celkovém pohledu. Koncem tohoto měsíce se Rosetta samotná navede na přistání na 67P, ovšem její přistání bude tvrdé a ačkoliv bude pořizovat jedinečné snímky a údaje, tak tím svou misi skončí.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Philae, Rosetta, Kometa 67P


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »