Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modul Philae na kometě 67P nalezen

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA/Navcam

Malý modul, který byl považován za ztracený, byl nyní nalezen. V roce 2014 od své mateřské kosmické sondy Rosetta k jádru komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko(vá) pomalu sestoupil modul Philae. Na povrchu ovšem přistávacímu modulu selhala harpuna, modul se dvakrát měkce odrazil a nakonec odeslal snímky z neznámého místa. Sonda Rosetta ovšem tento měsíc prolétla dostatečně nízko a svůj modul uviděla. Metr velký modul Philae je vidět na hlavním snímku zcela vpravo s vloženými snímky, které ho ukazují zvětšený a na celkovém pohledu. Koncem tohoto měsíce se Rosetta samotná navede na přistání na 67P, ovšem její přistání bude tvrdé a ačkoliv bude pořizovat jedinečné snímky a údaje, tak tím svou misi skončí.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Philae, Rosetta, Kometa 67P


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »