Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modul Philae na kometě 67P nalezen

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA/Navcam

Malý modul, který byl považován za ztracený, byl nyní nalezen. V roce 2014 od své mateřské kosmické sondy Rosetta k jádru komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko(vá) pomalu sestoupil modul Philae. Na povrchu ovšem přistávacímu modulu selhala harpuna, modul se dvakrát měkce odrazil a nakonec odeslal snímky z neznámého místa. Sonda Rosetta ovšem tento měsíc prolétla dostatečně nízko a svůj modul uviděla. Metr velký modul Philae je vidět na hlavním snímku zcela vpravo s vloženými snímky, které ho ukazují zvětšený a na celkovém pohledu. Koncem tohoto měsíce se Rosetta samotná navede na přistání na 67P, ovšem její přistání bude tvrdé a ačkoliv bude pořizovat jedinečné snímky a údaje, tak tím svou misi skončí.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Philae, Rosetta, Kometa 67P


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »