Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Modul Philae na kometě 67P nalezen

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA/Navcam

Malý modul, který byl považován za ztracený, byl nyní nalezen. V roce 2014 od své mateřské kosmické sondy Rosetta k jádru komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko(vá) pomalu sestoupil modul Philae. Na povrchu ovšem přistávacímu modulu selhala harpuna, modul se dvakrát měkce odrazil a nakonec odeslal snímky z neznámého místa. Sonda Rosetta ovšem tento měsíc prolétla dostatečně nízko a svůj modul uviděla. Metr velký modul Philae je vidět na hlavním snímku zcela vpravo s vloženými snímky, které ho ukazují zvětšený a na celkovém pohledu. Koncem tohoto měsíce se Rosetta samotná navede na přistání na 67P, ovšem její přistání bude tvrdé a ačkoliv bude pořizovat jedinečné snímky a údaje, tak tím svou misi skončí.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Philae, Rosetta, Kometa 67P


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »