Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1672: Spirální galaxie s příčkou z Hubbla

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Steve Cooper

Mnohé spirální galaxie mají ve svém středu příčku. Dokonce i naše vlastní Galaxie Mléčná dráha má zřejmě skromnou centrální příčku. Příčka spirální galaxie NGC 1672 je velice výrazná a na snímku, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled, jsou zde vidět úžasné podrobnosti. Je vidět tmavé vláknité prachové pásy, mladé kupy jasných modrých hvězd, červené emisní mlhoviny zářícího vodíku, dlouhá, jasná příčka hvězd přes střed a jasné aktivní jádro, které nejspíše hostí superhmotnou černou díru. NGC 1672 měří asi 75 000 světelných let a světlu to od ní k nám trvá asi 60 miliónů let. NGC 1672 je v souhvězdí Mečouna (Dorado) a studuje se, aby se zjistilo jak spirální příčka přispívá k vzniku hvězd v centrálních regionech galaxií.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Spirální galaxie, Spirála s příčkou, Hubble


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »