Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sever a jih Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Protáhlá oběžná dráha přivedla sondu Juno 27. srpna zase do blízkosti Jupiteru. Když sonda prolétala kolem pólů této obří planety, tak kamera JunoCam pořídila přímé pohledy na póly, což je změna proti obvyklé rovníkové perspektivě kosmických sond a pozemských dalekohledů. Sluncem osvětlená strana Jupiterovy severní polární oblasti (vlevo) byla zobrazena dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením, asi 150 000 kilometrů od vrcholků mračen. Hodinu po těsném přiblížení byla ze vzdálenosti 94 500 kilometrů zachycena zase jižní polární oblast. Oblačnost v polárních oblastech se jeví komplikovanější a posetá mnoha bouřkovými systémy, ať už rotují ve směru nebo proti směru hodinových ručiček, což je vše výrazný rozdíl od střídavě světle zbarvených zón a tmavě zbarvených pásů, které obepínají rovníkové oblasti. Juno má naplánováno ještě dalších 35 těsných průletů.

Štítky: Junocam, Jupiter, Poles


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »