Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sever a jih Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Protáhlá oběžná dráha přivedla sondu Juno 27. srpna zase do blízkosti Jupiteru. Když sonda prolétala kolem pólů této obří planety, tak kamera JunoCam pořídila přímé pohledy na póly, což je změna proti obvyklé rovníkové perspektivě kosmických sond a pozemských dalekohledů. Sluncem osvětlená strana Jupiterovy severní polární oblasti (vlevo) byla zobrazena dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením, asi 150 000 kilometrů od vrcholků mračen. Hodinu po těsném přiblížení byla ze vzdálenosti 94 500 kilometrů zachycena zase jižní polární oblast. Oblačnost v polárních oblastech se jeví komplikovanější a posetá mnoha bouřkovými systémy, ať už rotují ve směru nebo proti směru hodinových ručiček, což je vše výrazný rozdíl od střídavě světle zbarvených zón a tmavě zbarvených pásů, které obepínají rovníkové oblasti. Juno má naplánováno ještě dalších 35 těsných průletů.

Štítky: Junocam, Jupiter, Poles


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »