Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sever a jih Jupiteru

Uznání: NASA, JPL, Juno Mission

Protáhlá oběžná dráha přivedla sondu Juno 27. srpna zase do blízkosti Jupiteru. Když sonda prolétala kolem pólů této obří planety, tak kamera JunoCam pořídila přímé pohledy na póly, což je změna proti obvyklé rovníkové perspektivě kosmických sond a pozemských dalekohledů. Sluncem osvětlená strana Jupiterovy severní polární oblasti (vlevo) byla zobrazena dvě hodiny před nejtěsnějším přiblížením, asi 150 000 kilometrů od vrcholků mračen. Hodinu po těsném přiblížení byla ze vzdálenosti 94 500 kilometrů zachycena zase jižní polární oblast. Oblačnost v polárních oblastech se jeví komplikovanější a posetá mnoha bouřkovými systémy, ať už rotují ve směru nebo proti směru hodinových ručiček, což je vše výrazný rozdíl od střídavě světle zbarvených zón a tmavě zbarvených pásů, které obepínají rovníkové oblasti. Juno má naplánováno ještě dalších 35 těsných průletů.

Štítky: Junocam, Jupiter, Poles


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »